'Čas vypršel, je třeba jednat.' Mocné ženy spustily kampaň proti obtěžování u filmu i mimo něj

Přes 300 vlivných žen Hollywoodu vytvořilo novou kampaň za boj proti systémovému sexuálnímu obtěžování v Hollywoodu, ale i na dělnických pracovištích po celém světě. Iniciativu s názvem Time's Up představily v deníku The New York Times. Za kampaní stojí třeba herečky Reese Whiterspoonová, Natalie Portmanová nebo scénáristka a producentka Shonda Rhimesová.

Tento článek je více než rok starý.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iniciativa Time's Up. Její členkami jsou třeba herečky Natalie Portmanová, Eva Longoria, Emma Stonová, Reese Whitherspoonová nebo producentka Shonda Rhimesová.

Iniciativa Time's Up. Její členkami jsou třeba herečky Natalie Portmanová, Eva Longoria, Emma Stonová, Reese Whitherspoonová nebo producentka Shonda Rhimesová. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Fotobanka Profimedia/Reuters

Pohání je rozhořčení a odhodlání skoncovat s nerovnováhou, která se ještě před pár měsíci zdála neporazitelná. „Pokud právě tahle skupina žen nedokáže bojovat za model pro ostatní ženy, které nemají takovou moc a nejsou tolik privilegované, kdo to dokáže?“ ptá se v New York Times producentka Shonda Rhimesová.

Příběhy 2017: Kampaň #MeToo prolomila dlouholeté mlčení o sexuálním obtěžování

Číst článek

Součástí iniciativy je mimo jiné fond právní ochrany zatím s více než 13 miliony dolarů na pomoc méně privilegovaným ženám, například zdravotním sestrám, pracovnicím na farmách či v továrnách. Má jim pomoci s ochranou před sexuálním zneužíváním a následky, které by mohly nastat s nahlášením takových věcí.

Další z priorit Time's Up je pak legislativa, která by penalizovala společnosti, které tolerují přetrvávající obtěžování ve svých řadách a odrazovala je od uzavírání dohod o zachování mlčenlivosti, jež roky bránily soudním stížnostem proti lidem, jako je Harvey Weinstein.

Jeden z dalších bodů iniciativy je pak symbolická akce, která bude ale nejvíc vidět, a to už příští týden. Jde totiž o výzvu, aby ženy prošly po červeném koberci na předávání Zlatých globů v černém, a tak daly najevo svůj postoj a šířily povědomí o iniciativě samotné.

'Čas pro tenhle monopol vypršel'

Iniciativa byla oficiálně představena v pondělí. V otevřeném dopise iniciátorky vyjádřily podporu pracujícím ženám po celém světě. Dopis otiskly deníky jako New York Times nebo La Opinión.

„Boj o to, aby ženy vystoupily z řady, aby byly jednoduše vyslyšeny, aby byly uznány na pracovištích ovládaných převážně muži, musí skončit. Čas pro tenhle neproniknutelný monopol vypršel,“ stojí v dopise.

Skupina se tak stala jednou z odpovědí na otázku, jak ženy Hollywoodu zareagují na stále rostoucí počet obvinění, která převrátila kariéru nejednoho mocného muže v odvětví, kde bylo mlčení často podmínkou zaměstnání, popisuje deník New York Times.

Time’s Up se zároveň snaží pomoct potlačit kritiku, která poukazuje na to, že hnutí #MeToo dominovala obvinění vysoce postavených mužů, zatímco podmínky dělnic byly přehlíženy. „Je pro nás velmi těžké mluvit spravedlivě o ostatních, pokud jsme nezametly před vlastním prahem,“ řekla Rhimesová, producentka seriálu Grey's Anatomy, Scandal nebo Vražedná práva.

Mezi další členky iniciativy patří třeba herečka Ashley Juddová, Eva Longoria, America Ferrera, Natalie Portmanová, Rashida Jonesová, Emma Stonová, Kerry Washingtonová nebo Reese Wirherspoonová.

Nejde ale jen o herečky, v řadách iniciátorek je také výkonná producentka Jill Solowayová, předsedkyně společnosti Universal Pictures Donna Langleyová, právničky Nina L. Shawová a Tina Tchenová, která pracovala jako vedoucí štábu Michelle Obamové, nebo Maria Eitelová, expertka na odpovědnost podníků a spolupředsedkyně Nike Foundation.

Jako mávnutím kouzelného proutku?

Maria Eitelová pomáhá s organizací setkání iniciátorek, která začaly v říjnu. „Nesetkaly se, aby si stěžovaly, fňukaly, odvyprávěly si svoje příběhy. Sešly se, protože chtěly jednat. Zvlášť při prvním setkání to bylo skoro až zuřivé,“ popsala.

Iniciativa funguje bez nějakého lídra, tvoří ji dobrovolníci, kteří se rozdělili do několik pracovních skupin a zaobírají se konkrétními cíli. Jedna se soustředí na vytvoření plánu k ukončení sexuálního obtěžování v showbyznysu, druhá tlačí na společnosti, aby dosáhly rovnosti pohlaví na vedoucích pozicích během následujících dvou let. První úspěch už je na světě. V prosinci výkonný ředitel talentové agentury ICM Partners Chris Silbermann přislíbil, že jeho společnost cíl splní.

„Nic nedělat už ale nadále není možnost.“

America Ferrera

Další pracovní skupiny se starají o to, aby byly vyslyšeny také menšiny, jako jsou gayové, lesby, bisexuálové a transsexuálové, nebo o to, aby vznikaly právní předpisy, které by se zabývaly a řešily dohody o mlčenlivosti, které často umlčují právě oběti sexuálního násilí.

„To, že se lidé dopředu domlouvají na svých právech, je evidentně něco, co nesmí pokračovat,“ popsala právnička Shawová.

Podle New York Times nikdo nedokáže předvídat, zda iniciativa povede ke stálým změnám. Členky Time’s Up samy přiznávají, že setkání nejsou vždy jednoduchá a vedou také k neshodám. „Není to tak snadné jako najít řešení mávnutím kouzelného proutku, všichni víme, že to nejde. Nic nedělat už ale nadále není možnost,“ vysvětlila herečka America Ferrera.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme