Časopis Rolling Stone udělal z atentátníka Carnajeva rockovou hvězdu

Džochar Carnajev si v Americe nemůže stěžovat na nedostatek zájmu. Portrét mladíka obviněného z teroristického útoku během maratonu v Bostonu vydá na titulní stránce legendární časopis Rolling Stone. Mezi Američany to vyvolalo vlnu kritiky a některé obchody dokonce předem odmítly vydání čtrnáctidenníku s Carnajevem prodávat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titulní stránka vydání Rolling Stone s portrétem údajného atentátníka Carnajeva.

Titulní stránka vydání Rolling Stone s portrétem údajného atentátníka Carnajeva. | Zdroj: ČTK

Časopis Rolling Stone s obličejem údajného atentátníka vychází zítra. Americké úřady do toho nemohou nijak zasáhnout, v opačném případě by to zřejmě znamenalo omezení svobody projevu. Vedení magazínu v reakci na vlnu negativní kritiky vydalo prohlášení, v němž potvrdilo, že si za svým rozhodnutím stojí.

Koupit časopis v řadě měst včetně Washingtonu nebude snadné. „Nebudeme ho stahovat z pultů. Ani jsme Rolling Stone nedostali,“ vysvětluje Andy, místní manažerka jednoho z řetězce obchodů CVS, kde si Američané časopisy obvykle kupují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si Američané myslí o kontroverzním vydání Rolling Stone, zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Neznamená to ale, že by o kontroverzní vydání nebyl zájem. Ben Boze z washingtonského předměstí Chevy Chase má s provokativní strategií Rolling Stone velmi osobní zkušenost.

„Můj bratr byl kdysi na první stránce časopisu Rolling Stone,“ říká Ben. Jeho bratr se jmenoval Peter Boze a zemřel při tlačenici na koncertě skupiny Who v Cincinnati v roce 1979.

Tenkrát to byla velká aféra, kdy se Amerika ptala, jestli nejsou megalomanské rockové koncerty příliš velkým rizikem pro veřejnou bezpečnost. Rodina Bozeových neměla radost, když se jejich tragicky zesnulý syn stal tak viditelným symbolem celonárodní debaty. I teď Peter pochybuje o etičnosti rozhodnutí Rolling Stone zviditelnit Džochara Carnajeva.

„Nechápu tak úplně, proč se rozhodli takovou fotografii publikovat,“ říká Ben a jedním dechem dodává: „Ale stejně si ten článek přečtu.“

Strategie časopisu Rolling Stone tak možná vyvolala debatu a negativní odezvu, nakonec se však může ukázat, že to byl úspěšný marketingový tah.

Titulní stránka vydání Rolling Stone s portrétem údajného atentátníka Carnajeva. | Foto: ČTK

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme