Část Američanů se odklání od tradičního Halloweenu

Američané si okolí svých domů potáhli umělými pavučinami, obložili balíky slámy a před vchody si postavili strašáky hlídající velké oranžové dýně - to všechno je neklamná známka toho, že je tady po roce opět Halloween. Jen na Vánoce lidé utratí více za venkovní dekorace než před svátkem strašidel. Zpravodaj Miroslav Konvalina se nechal pozvat na jeden ne úplně tradiční halloweenový večírek, který svědčí o tom, že část Američanů se od strašidelného pojetí Dušiček odklání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vydlabané dýně

vydlabané dýně | Foto: Miroslav Konvalina

Poté, co si před dvěma lety na Floridě 16letá studentka oblékla na halloweenovou party tričko, na které přišpendlila kondomy, a tvrdila, že jde za televizní reklamu na bezpečný sex, si tady řada lidí řekla, že s Halloweenem, který děti a mládež rozdivočí a je v rozporu s náboženským cítěním, nechtějí mít nic společného.

Děti tady dnes v některých školách sice přišly v kostýmech, dostaly za to bonbóny, ale mluví se spíše o svátku podzimu než o Halloweenu spojovaném tady s pohanskými zvyky dovezenými zpoza oceánu Iry.

Před Presbyteriánským kostelem v Sarasotě na Floridě se snaží založit jinou tradici, už po patnácté tady vpředvečer 31. října pořádali Podzimní festival. Křesťanské hudební skupiny se střídaly s country kapelou.

Příchozí si mohli vybrat, zda si dají párek v rohlíku, hamburger, bramborový salát, fazole nebo křupavé nachos s roztaveným sýrem. Kousek dále se hodnotil nejlepší koláč a mezi favority nemohl chybět ten dýňový.

Věřící ze zdejšího kostela si myslí, že lepší než se strašit démony, je vymyslet pro rodiny s dětmi něco pozitivního. U večerního táboráku byl stůl a na něm děti vystavovaly dýně, které vyřezaly, a tatínkové v nich zapalovali svíčky, aby dílo pěkně vyniklo.

Pro děti tady byly nejrůznější nafukovací hrady, skluzavky, pěvecké soutěže, malování obličejů a také soutěž o nejlepší kostým. O první místa se podělila egyptská královna a indiánská princezna Pocahontas.

Celý večer končil napjatě očekávaným závodem plastových kačenek. Každý si mohl na jednu očíslovanou kačenku vsadit, z bazénku pak hejno žlutých a oranžových káčátek vylili po mírně se svažující cestě. Za velkého jásotu a povzbuzování šlo o to, která kačenka doplave nejdál. Problém byl, že se jich do cíle přiřítilo několik najednou. Jejich majitelé dostali kupón do dobré restaurace.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme