Část evropských peněz pro zemětřesením zničenou Aquilu prý skončila u mafie

Itálii hrozí, že bude muset vrátit část evropských peněz na rekonstrukci Aquily. Dánský europoslanec Sören Bo Söndergaard totiž ve své zprávě tvrdí, že některé z peněz skončily v rukou lidí napojených na organizovaný zločin. Silné zemětřesení v dubnu 2009 zabilo přes 300 lidí a poškodilo na 10 tisíc budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v italském městě Aquila, snímek z 6. dubna 2009 | Zdroj: Reuters

O tom, že Söndergaard vypracovává pro Evropskou komisi posudek, kromě europoslanců nikdo nevěděl.

Zpráva tvrdí, že část fondů skončila na kontech firem, které jsou přímo či nepřímo napojené na organizovaný zločin, tedy na mafii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Část peněz pro zemětřesením zničenou Aquilu prý skončila u italské mafie. Podrobnosti zjišťovala spolupracovnice ČRo v Itálii Lucie Chvojková

Zpochybňuje také způsob některých výběrových řízení na rekonstrukci poškozených budov, upozorňuje na umělé navyšování nákladů a používání prošlých nebo zdraví nebezpečných stavebních materiálů.

Zpráva zároveň míří i do vlastních řad, protože viní Evropskou komisi z toho, že využití evropských peněz dostatečně nekontrolovala a nezasáhla včas.

Podle zveřejněných informací europoslanec Söndergaard v závěru své zprávy navrhuje vyzvat Itálii, aby tyto mimořádné dotace EU vrátila.

Europarlament zveřejní zprávu 7. listopadu

Italští představitelé se obviněním brání. Například starosta Aquilly Cialente prohlašuje, že k žádným úplatkům ani upřednostňování některých firem před jinými nedocházelo.

Země ale bude muset v tuto chvíli počkat, protože konkrétní obsah zprávy je zatím tajný a mají k ní přístup pouze europoslanci, kteří ji nesmějí z budovy parlamentu vynášet ani ji kopírovat. Evropský parlament se bude zprávou zabývat 7. listopadu.

Centrum Aquily zatím stále vypadá jako město duchů a rekonstrukce bude trvat ještě roky. Na okrajích města sice vyrostly nové ubytovací kapacity, ale z některých z nich museli být lidé evakuováni kvůli požáru, který způsobil vadný materiál.

Martin Hromádka, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme