Část evropských politiků bude bojkotovat Euro na Ukrajině. Kvůli Tymošenkové

Někteří evropští politici chtějí bojkotovat ukrajinskou část fotbalového Eura. Je to kvůli zacházení s vězněnou ukrajinskou expremiérkou Julijí Tymošenkovou a dalšími vězni, které část zemí bere jako přinejmenším podezřele odsouzené. Mají za to, že se spravedlnost na Ukrajině uplatňuje selektivně na politickou objednávku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalové EURO 2012. Stadion v Kyjevě

Fotbalové EURO 2012. Stadion v Kyjevě | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Jako jeden muž vyhlásila bojkot ukrajinské části Eura Evropská komise. Z 27 komisařů tam nepojede nikdo.

O situaci na Ukrajině a zdravotním stavu Julije Tymošenkové jednal i Evropský parlament. Padaly výzvy k tomu, aby nikdo nejezdil. Jiní poslanci říkali, že se nemá politika zatahovat do sportu. Nakonec EP nevyzval k bojkotu, ale žádá, aby se ti politici, kteří se na Ukrajinu vydají, setkali také s opozičními činiteli a ptali se úřadů, jak jsou tam dodržována lidská práva.

O Ukrajině a tamním používáním trestního kodexu proti opozici jednali 14. května také ministři zahraničí EU. Část zemí byla pro ostrou reakci vůči Kyjevu, jiné zase ne. Unie nechce zcela zpřetrhat vztahy s Kyjevem a vehnat Ukrajinu do náručí Ruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bojkotu ukrajinské části Eura kvůli případu expremiérky Julie Tymošenkové mluvili na Radiožurnálu Pavel Novák a Ondřej Bouda

O tom, jestli do Kyjeva, Doněcku, Charkova nebo Lvova některý z politiků pojede, budou rozhodovat jednotlivé státy sami. Žádný celounijní bojkot se tedy nekoná.

Na Ukrajinu odmítají jet třeba němečtí či francouzští politici. Včera se přidali i Britové. Na Ukrajinu nedorazí ani ministři a členové královské rodiny. Britové však přiznali, že jejich bojkot se zatím vztahuje jen na zápasy ve skupině. Není vyloučeno, že by země v případě postupu třeba do finále své rozhodnutí přehodnocovaly.

Bude se země líbit fanouškům?

Jde tedy o symbolické gesto. Nedá se ani předpokládat, že by to nějak Ukrajinu poškodilo ekonomicky. Mnohem horší v tomto směru byl třeba dokument BBC, který varoval před rasismem ukrajinských fanoušků a kvůli kterému řada Evropanů raději zůstala doma a zápasy bude sledovat jen v televizi.

Ukrajina spolu s Polskem, ale i řadou dalších evropských zemích, mezi které patří i třeba Slovensko, se brání politizaci sportu. Ukrajinci samotní se mnohem víc než případu Tymošenkové obávají, jestli se jejich země bude líbit statisícům turistů, kteří se tam v souvislosti se šampionátem chystají.

Tamní noviny připomínají řadu nešvarů od špinavých ulic, přes kriminalitu až po zkorumpované policisty a apelují na veřejnost, aby po dobu šampionátu ukázala ty lepší stránky národní povahy, jako jsou přátelskost a pohostinnost. Individuální zážitky a vzpomínky totiž mnohem více ovlivní veřejné mínění o Ukrajině než novinové články o odsouzené političce.

Pavel Novák, Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme