Část humanitární pomoci může v Barmě přistát, zbytek je blokován problémy s vízy

Vládnoucí vojenská junta povolila Organizaci spojených národů vstup do Barmy. Práce většiny ostatních humanitárních pracovníků je ale blokována tím, že zatím nezískali vízum. Vládnoucí generálové izolují od okolního světa, a tím pádem i nezbytné mezinárodní pomoci, statisíce místních obyvatel. Řádění cyklonu Nargis si podle oficiálních informací dosud vyžádalo přes 23 tisíc obětí a přibližně milion lidí připravilo o střechu nad hlavou. Americká diplomatka v Rangúnu odhadla počet mrtvých na více než 100.000 a dodala, že v postižených oblastech bylo zničeno na 95 procent budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci UNHRD nakládají v Itálii do letadla pomoc pro Barmu | Zdroj: ČTK

Letadlo OSN s 25 tunami humanitárních zásilek - hlavně čistícími tabletami, generátory, stany či sítěmi proti komárům - může v Barmě přistát. Další dodávky jsou ale i nadále ohroženy.

Více než milión lidí tak stále marně čeká na pomoc. Vstupní víza totiž nedostávají ani členové zdravotnických týmů ze sousedního Thajska, které má s vojenskou juntou relativně dobré vztahy.

Představitelé humanitárních organizací mluví o frustraci, kdy na jedné straně je potřeba pomoc, která je k dispozici, do postižených oblastí co nejdříve dopravit, na druhé straně jsou ale obstrukce armádních generálů obávajících se o vlastní moc.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme