Část humanitární pomoci může v Barmě přistát, zbytek je blokován problémy s vízy

Vládnoucí vojenská junta povolila Organizaci spojených národů vstup do Barmy. Práce většiny ostatních humanitárních pracovníků je ale blokována tím, že zatím nezískali vízum. Vládnoucí generálové izolují od okolního světa, a tím pádem i nezbytné mezinárodní pomoci, statisíce místních obyvatel. Řádění cyklonu Nargis si podle oficiálních informací dosud vyžádalo přes 23 tisíc obětí a přibližně milion lidí připravilo o střechu nad hlavou. Americká diplomatka v Rangúnu odhadla počet mrtvých na více než 100.000 a dodala, že v postižených oblastech bylo zničeno na 95 procent budov.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci UNHRD nakládají v Itálii do letadla pomoc pro Barmu

Pracovníci UNHRD nakládají v Itálii do letadla pomoc pro Barmu | Zdroj: ČTK

Letadlo OSN s 25 tunami humanitárních zásilek - hlavně čistícími tabletami, generátory, stany či sítěmi proti komárům - může v Barmě přistát. Další dodávky jsou ale i nadále ohroženy.

Více než milión lidí tak stále marně čeká na pomoc. Vstupní víza totiž nedostávají ani členové zdravotnických týmů ze sousedního Thajska, které má s vojenskou juntou relativně dobré vztahy.

Představitelé humanitárních organizací mluví o frustraci, kdy na jedné straně je potřeba pomoc, která je k dispozici, do postižených oblastí co nejdříve dopravit, na druhé straně jsou ale obstrukce armádních generálů obávajících se o vlastní moc.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme