Část jemenské vlády se vrátila z exilu. Prezident Hádí zůstává v Saúdské Arábii

Část jemenské vlády se vrátila z exilu v Saúdské Arábii. Vrtulník ji přepravil do Adenu na jihu země. Provládní jednotky v posledních dnech vytlačily z největšího přístavu Jemenu povstalce. Po několika měsících bojů je to první pokus o obnovu jemenských vládních institucí. Prezident Mansúr Hádí zatím zůstává v saúdském exilu, kam prchl před rebely letos na konci března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti v Adenu přistál vrtulník s částí jemenské vlády (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

"Letiště v Adenu je teď zcela pod kontrolou jednotek loajálních prezidentovi Hádímu. Toto vítězství je darem všem padlým a raněným, kteří se na bojích podíleli," říká jeden z velitelů provládních skupin.

S pomocí úderů saúdského letectva se jim podařilo húsíovské povstalce v oblasti Adenu oslabit.

Vláda prezidenta Mansúra Hádího teď chce udělat z jihojemenského přístavu centrum obnovy své moci i nad ostatními městy země.

Podle Saúdskoarabských médií by mohl prezident Hádí navštívit Aden o nadcházejících muslimských svátcích konce ramadánu.

Jemen: 80 procent z 25 milionů obyvatel této země potřebuje nějakou formu humanitární pomoci | Foto: ČTK/AP Hani Mohammed

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme