Část Kanady a Spojených států dál čelí arktickým mrazům

Obyvatelé severu Spojených států a jižní Kanady se nadále potýkají s extrémní zimou. Po sněhové bouři je trápí mrazy kolem minus třiceti stupňů Celsia. Ty navíc kvůli ledovému větru vnímají lidé jako ještě o deset až dvacet stupňů nižší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena padá na zmrzlém chodníku na Roosweltově ostrově v New Yorku | Zdroj: Reuters

Odborníci varují před velkým nebezpečím této kombinace pro lidské zdraví. Podle americké meteorologické služby vydrží vlna nejchladnějšího počasí v částech Spojených států do úterý.

Kvůli extrémně nízkým teplotám už přišlo o život nejméně 16 lidí.

Přívaly sněhu navíc komplikují pozemní i leteckou dopravu. Jen během víkendu letiště zrušila skoro čtyři tisíce letů. Newyorské Kennedyho letiště zastavilo dočasně provoz poté, co kvůli náledí sjelo jedno z letadel z ranveje.

Na letišti v lyžařském letovisku Aspen na západě USA pak při přistání havarovalo malé letadlo. Podle svědků explodovalo a začalo hořet. Ze tří lidí na palubě údajně zahynul jeden člověk.

Největší problémy má americký středozápad. Tamní úřady lidem doporučují, aby zůstali doma a nevyjížděli na silnice.

„Je to velmi nebezpečná bouře. V těchhle podmínkách se dá řídit jen velmi těžko, na některých místech je to prostě nemožné. Proto všechny prosím, nikam nejezděte,“ varoval obyvatele St. Louis tamní starosta Francis Slay.

Zavřená zůstává řada škol ve státech Wisconsinu, Illionois a dalších státech. Hustě sněží dokonce i v jižněji položeném Tenesse a Kentucky.

Bez elektřiny jsou už od pátku desetitisíce domácností v kanadské provincii New Foundland. Silný mráz vydrží nad Severní Amerikou podle meteorologických předpovědí přinejmenším do zítřka.

Kanada a severovýchod Spojených států nadále čelí mrazivému počasí | Foto: ČTK

Obyvatelé New Yorku berou situaci s humorem | Foto: ČTK

Jan Prokeš, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme