Část Mandelových příbuzných nedostala pozvánku na pohřeb. A i obří obrazovka přijela pozdě

Na včerejší pohřeb bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely přijely včera do Východního Kapska tisíce hostů z celého světa. Místní lidé však na obřad pozvánku nedostali a na mnohé včetně Mandelovy rodiny organizátoři málem zapomněli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesnice Mqhekezwen v době Mandelova pohřbu | Foto: Jaromír Marek

Bombastický pohřeb v Qunu už dávno začal, v nedaleké vesnici Mqhekezweni je však klid. Možná až příliš. Před domem, kde po smrti svého otce Mandela dlouhá léta žil, rozpačitě postává několik žen.

„Slíbili nám, že tady postaví obrazovku, aby lidé mohli sledovat pohřeb. Tady v místě, ke Mandela vyrůstal a kde stále žije jeho rodina,“ říká Lindelwa, dcera Mandelova bratrance, se kterým vyrůstal.

„Můj otec byl Justis. S Madibou byli bratranci, ale chovali se k sobě jako bratři. Jsme Mandelova rodina. Jsem zklamaná, že na nás úřady zapomněly,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil zvláštní zpravodaj ČRo v Jihoafrické republice Jaromír Marek

Mezitím přijíždějí další příbuzní, většina z nich Mandelu osobně znala. „Kde je obrazovka?“ ptají se ženy, které přijely ze vzdálené vesnice. „Jsme zklamané, přijely jsme, abychom pohřeb viděly,“ zlobí se.

Nakonec kamion s velkoplošnou obrazovkou opravdu přijíždí. Do konce obřadu ovšem zbývá už jen hodina času. Než technici postaví obří obrazovku a naladí signál, pohřeb už se chýlí ke konci.

„Řekli mně to pozdě, abych sem přijel,“ omlouvá se řidič. Říká, že jel, co to dalo, aby do vesnice dorazil. „Až dnes ráno jsem dostal pokyn, abych sem jel,“ dodává.

Svět se rozloučil s exprezidentem JAR. Na náhrobku bude jediné slovo: Mandela

Číst článek

„Jsou věci, které člověk neovlivní. Musí je přijmout, jak jsou. Ale cítím ve svém srdci, že Madiba ví, že jej milujeme,“ uzavírá Lindelwa.

I dnes se bude v Jihoafrické republice na prezidenta a bojovníka za práva černochů vzpomínat. V Pretorii mu vztyčí sochu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme