Část polské opozice považuje americké antirakety za značné riziko

Polský premiér Jaroslaw Kaczyński jednal s politickými stranami o podrobnostech kolem americké raketové základny v Polsku. Podle premiéra musí Polsko pro sebe vyjednat ty nejlepší možné podmínky. Část opozice ale základnu považuje za značné bezpečnostní riziko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpálení antiraket | Foto: Kwai Web

Polská vláda se chce vyhnout veřejné debatě o raketové základně, říká bývalý ministr obrany Jerzy Szmajdziński: "Vláda nepočítá s veřejnou diskusí, protože to - podle premiéra - může mít negativní vliv na jednání se Spojenými státy."

Část opozice se domnívá, že raketová základna nadělá více škody než užitku: Polsko by se mělo opírat o multilaterální vztahy s OSN, NATO a Evropskou unií. Bezpečnost založená pouze vztazích se Spojenými státy skrývá více nebezpečí než záruk. Nevíme, jestli nás ta základna má chránit, nebo to bude terč, do kterého se budou trefovat," připomíná šéf polských lidovců Waldemar Pawlak.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme