Část slovenských lékařů stahuje výpovědi, vláda jim slibuje vyšší plat

Ve slovenských nemocnicích vrcholí protestní akce lékařů. Zatímco odboráři vyzývají doktory, aby nestahovali hromadné výpovědi a nenechali se uplatit, vláda rozdává v nemocnicích dodatky k pracovním smlouvám. Každý lékař, který podepíše, dostane od příštího roku přidáno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Před víkendem byly ve výpovědní lhůtě asi 2 tisíce slovenských lékařů. Dnešní zprávy z nemocnic ukazují, že část z nich výpovědi stahuje, přesná čísla budou k dispozici večer nebo v noci.

Situace se v jednotlivých městech liší. Například v pohraničním městě Skalica stáhlo výpověď všech 33 lékařů, což znamená, že nemocnice funguje v plném obsazení normálně. Opačný extrém je v dětské fakultní nemocnici v Bratislavě. Tam ze 109 lékařů stáhl výpověď jen jeden a nemocnici tak reálně hrozí po 1. prosinci problémy.

Vláda garantuje každému lékaři, který stáhne svou výpověď do středy, že ho nemocnice znovu zaměstná na stejné pozici. Od příštího roku dostanou postupně přidáno až 300 eur všichni nemocniční lékaři, ať už se protestu účastnili, anebo ne.

Podle toho, kolik lékařů výpovědi stáhne, rozhodne vláda o dalším postupu. V některých nemocnicích se po 1. prosinci sloučí oddělení, jinde vypomůžou lékaři z ciziny. Slovenský ministr zdravotnictví už požádal sousední státy, včetně ČR, o poskytnutí lékařů v případě potřeby.

V jiných nemocnicích zvažuje vláda vyhlášení nouzového stavu, aby přinutila lékaře nastoupit do práce.

Slovenská vláda stále doufá, že výrazná část lékařů své výpovědi stáhne. Pokud by se tak nestalo, kabinet připravuje krizový plán. Konkrétně ho chce představit dnes v noci. Každá nemocnice bude mít svoji vlastní infolinku, kde se pacienti dozví, jestli platí jejich termín operace, případně kde jinde je ošetří.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme