Část zbraní, které Američané shodili Kurdům v Kobani, se údajně dostala do rukou Islámského státu

Pentagon prověřuje podezření, že se některé americké zbraně, shazované z letadel kurdským bojovníkům v Kobani, dostaly do rukou ozbrojenců Islámského státu. Ti zveřejnili video, které to zřejmě potvrzuje. Údajně nepovedenou akci již zkritizoval turecký prezident Erdogan.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radikálové z IS se ukořistěnými zbraněmi chlubí na videu

Radikálové z IS se ukořistěnými zbraněmi chlubí na videu | Foto: youtube.com

Radikálové se zbraněmi chlubí na videu. Ukazují v něm také německé granáty. Podle agentury DPA není jasné, jak se k nim dostali. Německo prý Iráku před měsícem poslalo podobné zbraně. Ty ale byly novějšího typu.

Podle Američanů se drtivá většina dodávky dostala do správných rukou. Z 27 kontejnerů, ve kterých byly zbraně, munice a léky, jen jeden dopadl na nesprávné místo. Posléze byl prý zničen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném osudu některých zbraní, které Američané shodili obklíčeným Kurdům v Kobani, mluvil komentátor ČRo Milan Slezák

„Video ale vypráví jiný příběh. Je tedy možné, že se Američané snažili kontejner zničit, ale nepodařilo se jim to. Mysleli si však, že je zničený. Nebo jim přišlo lepší říkat, že je zničený. A je také možné, že ho zničili až poté, co vzniklo to video,“ říká zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Celou operaci shození amerických zbraní kurdským bojovníkům mezitím zkritizoval turecký prezident Recep Erdogan. Odsoudil, že se část americké zásilky dostala do rukou radikálů z Islámského státu.

„To, co se tam událo, dopadlo špatně. A proč? Protože některé z těch shozených zbraní zabavil Islámský stát. Jeho lidé to vysílají na svých webových stránkách, otevírají krabice a ukazují jejich obsah,“ uvedl prezident.

Ankara je obecně proti vojenskému zásobování Kurdů v Kobani, protože je považuje za spojence Strany kurdských pracujících - oficiálně uznané teroristické organizace.

Podle organizace Conflict Armament Resarch používají radikálové z Islámského státu pestrou směs střeliva vyrobeného ve dvou desítkách zemí, také z Česka a Slovenska.

Pomoci Kurdům v syrském Kobani chtějí také Kurdové iráčtí. Parlament iráckého Kurdistánu dnes schválil vyslání bojových jednotek do syrského města Kobani. Pešmergové ho mají syrským Kurdům pomoci bránit před bojovníky Islámského státu.

Milan Slezák, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme