Castro připustil, že kubánská ekonomika nefunguje

Fidel Castro v rozhovoru s americkým novinářem Goldbergem připustil, že kubánský model ekonomiky už není vývozní artikl a že už toho moc nepřináší ani Kubáncům. Jeho slova však už mnohé ani nepřekvapila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro ve vojenské uniformě vystoupil s projevem ke studentům

Fidel Castro ve vojenské uniformě vystoupil s projevem ke studentům | Zdroj: ČTK

„Fidel Castro se moc nezměnil. Ale když se podíváme na širší kontext Kuby a na to, v jaké krizi se nachází, není jeho tvrzení tak překvapivé. Frustrace prostých Kubánců narostla do takové míry, že kdyby Fidel Castro tvrdil, že Kubě se ekonomicky daří a mělo by se to povést i ve zbytku světa, nikdo by mu už nevěřil,“ myslí si Pavla Holcová ze společnosti Člověk v tísni.

Ekonomická situace na Kubě se totiž stále zhoršuje. Dříve Castrův režim pomáhal živit Sovětský svaz. Pak roli jakéhosi živitele převzala Venezuela, ale její pomoc se tenčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Holcová mluvila na Rádiu Česko o Kubě a Fidelu Castrovi.mp3

„Krize se v současné době ještě prohloubila, což je dáno poklesem cen ropy a celkovou krizí celého světa, což se odráží i v podpoře ze strany Venezuely,“ vysvětlila Holcová.

Podle ní Venezuela rozhodně nemá sílu, aby vyživovala Kubánce. Venezuela dosud dodávala ropu a jiné produkty a Havana nabízela na oplátku lékaře a jiné specialisty. Tak to funguje i nadále, ale v mnohem menším měřítku.

Kubánské zdravotnictví je vývozním artiklem

„Kubánci mohou být dále pyšní na své zdravotnictví. Problém je, že není dostupné běžným Kubáncům. Je to vývozní artikl,“ upozornila pracovnice Člověka v tísni.

Novinář Goldberg si také všiml, že Fidel Castro se během rozhovoru průběžně vracel k údělu Židů. Řekl třeba, že s holocaustem se nedá nic srovnávat, a kritizoval íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za jeho antisemitské výroky.

„Fidel Castro už se nevyjadřuje k velkým tématům týkajících se Kuby. Jeho slova ale nemohou mít podle mě dopad na celosvětovou politickou scénu. Kuba už přeci jen dožívá ve stínu toho, co kdysi bývala. A už nemá ani takové slovo,“ řekla Holcová.

Podle jejích slov se už delší dobu dají rozpoznat rozdíly mezi bratry Fidelem a Raulem:

„Rozdíly jsou vidět už delší dobu. Vždy platilo, že Fidel je charismatický vizionář, ideolog a Raul je pragmatik, který udělá tu špinavou práci. To platí i nadále. Nadále vystupují v jakémsi tandemu. Raul hned po nástupu do funkce navrhl několik reforem, Fidel je odmítl a v tomto rozhovoru je přijal a podpořil.“

Fidel Castro stál v čele Kuby skoro půl století. V roce 2006 onemocněl a dva roky nato předal moc bratrovi Raúlu Castrovi. Od té doby vystupuje na veřejnosti jen zřídka. To ale neplatí o posledních několika měsících. Média teď informují o rozhovoru, který poskytl americkému měsíčníku Atlantic, novinářovi Jeffreymu Goldbergovi. Fidel Castro ho pozval do Havany. Mluvili spolu mimo jiné o kubánské raketové krizi z roku 1962, kubánském modelu ekonomiky a také o Íránu .

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme