Castro vyzval Spojené státy k jednání o normalizaci vztahů

Kubánský režim chce jednat se Spojenými státy o obnovení normálních vztahů. Připravenost k jednání potvrdil při oslavách výročí revoluce kubánský prezident Raúl Castro. Havana a Washington neudržují diplomatické styky už 50 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Castro, prezident Kuba | Zdroj: ČTK

„Kdykoli budou chtít, jednací stůl bude připraven. Už jsem to vzkázal diplomatickými kanály,“ prohlásil o nabídce k jednání o normalizaci vzájemných vztahů se Spojenými státy Raúl Castro.

Kubánský prezident řekl, že je ochotný jednat o demokracii, stavu lidských práv, hospodářských otázkách a dalších problémech. Chce o nich ale diskutovat jako rovný s rovným. „Nejsme ničí kolonie,“ zdůraznil Castro.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Holcová ze společnosti Člověk v tísni ve Světě o druhé na Rádiu Česko

Kubánský prezident vyzýval Baracka Obamu k dialogu už dřív. Pavla Holcová ze společnosti Člověk v tísni si ale nemyslí, že by tato veřejná výzva byla v něčem jiná než výzvy minulé. „Takže si myslím, že nějaký konstruktivní nebo plodný dialog to neznamená,“ míní.

Washington tento týden kritizoval Kubu za porušování lidských práv kvůli zatýkání opozičních aktivistů na pohřbu známého disidenta Osvalda Payá, který zahynul při autonehodě. Jeho rodina má ale podezření, že vůz někdo vytlačil ze silnice záměrně.

Americké embargo vůči Kubě platí už půl století. Spojené státy ho zavedly v únoru 1962 za tehdejšího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Vyhlášení embarga bylo reakcí na to, že Kuba znárodnila majetek amerických firem, což způsobilo silné napětí mezi oběma zeměmi.

Embargo zakazuje téměř veškerý obchod a cestování mezi zeměmi. Pavla Holcová podotýká, že jeho uvolnění by pro kubánský režim znamenalo zásadní průlom. „Ekonomicky je na tom Kuba hodně špatně,“ připomíná.

Pavel Novák, Václav Pešička, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme