Času na rozhodnutí o prezidentovi USA ubývá

Ještě dva týdny mají demokraté, republikáni i soudy USA na to, aby urovnali spor o výsledek prezidentských voleb ze 7. listopadu. Ani dnes se ale nerýsuje konec právních tahanic o vyhodnocení sporných voličských hlasů na Floridě. Parlament tohoto amerického státu, ve kterém mají většinu republikáni, chce zřejmě už ve středu vybrat na zvláštním zasedání volitele, kteří potom 18. prosince spolu s voliteli z jiných států definitivně určí prezidenta Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plných devět hodin se hádali advokáti obou stran před soudem ve floridském správním středisku Tallahassee o požadavku demokratů, aby byly ve volebních obvodech Palm Beach a Miami-Dade znovu sečteny všechny hlasy. Proces byl odročen, aniž dospěl k nějakému rozhodnutí. Podle dosavadních výsledků přepočítávání hlasů má republikán George Bush těsný náskok před demokratickým rivalem Albertem Gorem a získá tudíž všech 25 volitelských hlasů tohoto státu. Ti pak také rozhodnou o většině ve shromáždění všech volitelů USA.

Ve Washingtonu však ještě záleží na rozsudku Nejvyššího soudu USA, kam poslali žalobu republikáni, zda ruční sčítání hlasů bude zahrnuto do dosavadních oficiálních výsledků. Kdy devět soudců po pátečním prvním dvouhodinovém slyšení vynese verdikt, se zatím neví.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme