CDU Angely Merkelové utrpěla na západě Německa volební debakl

Volby v Severním Porýní-Vestfálsku skončily podle dosavadních odhadů vítězstvím sociálních demokratů a historicky nejhorším výsledkem pro křesťanské demokraty kancléřky Angely Merkelové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CDU kancléřky Merkelové neuspělo v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku - archiv. foto | Zdroj: ČTK

Neúspěch v ostře sledovaném hlasování v nejlidnatější německé spolkové zemi je pro Merkelovou špatnou zprávou před celonárodními volbami v příštím roce.

Jednoznačnou vítězkou voleb je premiérka Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová.

Volby vypsala, aby získala většinovou podporu pro svou vládu SPD a Zelených, která předchozí dva roky vládla v menšinové koalici. Po dnešním hlasování bude mít pohodlnou většinu.

Kraftová je nejúspěšnější političkou SPD a objevují se hlasy, aby se příští rok stala protikandidátkou Merkelové o kancléřský post. To ovšem Kraftová odmítá.

Lídr křesťanských demokratů Norbert Rötttgen, který je zároveň spolkovým ministrem životního prostředí, už po zveřejnění prvních odhadů rezignoval na post předsedy CDU v Severním Porýní-Vestfálsku.

CDU podle odhadů obdržela 25,5 procenta hlasů, zatímco vítězná SPD 38 procent. Na třetím místě skončili Zelení s 12 procenty.


Parlament v Severním Porýní Vestfálsku je také už čtvrtým v řadě, ve kterém zasednou zástupci Pirátské strany. Ta opět bez problémů překonala pětiprocentní hranici.

Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme