VIDEO: ‚Děkujeme, šéfko‘. Sjezd CDU volí po více než osmnácti letech nástupce Merkelové

V severoněmeckém Hamburku začal v pátek dopoledne sjezd křesťanských demokratů, kteří si na něm zvolí nástupce Angely Merkelové v čele strany. Ta v projevu varovala konzervativní unii CDU/CSU před spory a nejednotou a zavzpomínala na 18 let v čele strany. Všeobecně se očekává, že se rozhodne mezi dvěma kandidáty - generální tajemnicí strany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou a bývalým šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrichem Merzem.

Hamburk (Aktualizováno: 16:23 7. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V prvním kole hlasování delegáti nového předsedu nejsilnější německé strany nezvolili. Rozhodne tak druhé kolo. Do něj postoupili Krampová-Karrenbauerová, která získala v první kole nejvíc hlasů, a Merz. K vítězství stačí získat nadpoloviční většinu hlasů.

„Kam neurovnané spory vedou, to CDU a CSU v posledních letech hořce poznaly,“ uvedla kancléřka na adresu sesterských stran, které se před loňskými parlamentními volbami nebyly schopny shodnout na migrační politice, což byl jeden z důvodů jejich výrazného oslabení. „Kam nás vede jednota, to jsme také zažili,“ prohlásila dále Merkelová s tím, že i díky tomu CDU za téměř 70 let dějin spolkové republiky už 50 let vybírá kancléře.

Ve více než půlhodinovém projevu Merkelová vzpomínala i na to, čím strana prošla od roku 2000, kdy se Merkelová ujala jejího kormidla. Připomněla těžkou situaci po aféře s nelegálním financováním, po které ji už řada pozorovatelů téměř odepisovala, i další politické milníky.

Svůj projev před tisícovkou delegátů a více než 1500 hosty zakončila rodačka z Hamburku slovy, že jednou přijde čas každého politika a teď je čas otevřít novou kapitolu. „Bylo mi velkou radostí, bylo mi velkou ctí,“ řekla nakonec viditelně dojatá politička. Delegáti ji odměnili zhruba devítiminutovým potleskem ve stoje. Řada z nich třímala plakáty s textem „Děkujeme, šéfko“.

Uznání

Merkelová, která chce nadále zůstat kancléřkou, se v čele CDU rozhodla skončit po sérii volebních neúspěchů, k nimž patřily i loňské parlamentní volby, ve kterých CDU/CSU výrazně ztratila.

Angela Merkelová v roce 2000 | Zdroj: Reuters

I když se v posledních měsících ve straně stále častěji ozývala kritika čtyřiašedesátileté političky a způsobu, jakým CDU vede, velká většina členů uznává její dlouholeté zásluhy. To bylo vidět i v pátek, když se Merkelová hned na úvod sjezdu dočkala skandovaného potlesku ve stoje.

Díky rozhodnutí Merkelové o odchodu z čela strany křesťanští demokraté v posledních týdnech zažili kampaň, jakou desítky let nepamatují. O post předsedy strany se totiž alespoň dva kandidáti ucházeli naposledy v roce 1971.

Soupeří tři politici

Letos se o funkci, z níž v Německu nebývá daleko k postu kancléře, utkávají hned tři politici - vedle Krampové-Karrenbauerové a Merze ještě ministr zdravotnictví Jens Spahn, kterému se ale nedávají příliš velké šance. Každý z delegátů, kterých je celkem 1001, má přitom možnost navrhnout i někoho dalšího. Není tak vyloučeno, že ještě alespoň jeden kandidát přibude.

I tak se ale nakonec podle všeho v těsném souboji rozhodne mezi Krampovou-Karrenbauerovou, která je mnohými vnímána jako pokračovatelka politiky Merkelové, a Merzem, který by zřejmě stranu rád vedl zpět k pravicovějším a konzervativnějším pozicím. Výsledky prvního kola hlasování mají být známy kolem 16.00.

Vedle předsedy si CDU zvolí i místopředsedy a členy předsednictva. Během dvoudenního sjezdu by strana měla také schválit usnesení k migračnímu paktu OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme