CDU/CSU ani SPD nemají co slavit

Podstatně více poražených než vítězů, přinesly podle odhadů volebních výsledků a prvních sečtených hlasů předčasné parlamentní volby v Německu. Sociální demokraté kancléře Schrödera se propadli až pod hranici 34 procent. Ani opoziční CDU/CSU nemá co slavit, protože také zůstala s prozatímními méně než 36 procenty daleko za očekáváním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění | Zdroj: ČTK

Za vítěze dne se právem považují liberálové z FDP, kteří zcela překvapivě překonali hranici deseti procent. Do Spolkového sněmu se ziskem osmi procent odevzdaných hlasů dostali i dosud vládnoucí Zelení a Levicová strana.

Pokřikem "Angie, Angie" sice osazenstvo berlínské centrály CDU přivítalo kandidátku na kancléřku Angelu Merkelovou, ale všudypřítomné zklamání se zakrýt nedalo.

"Rudo-zelená vláda byla voliči zbavena moci, to je dobrá zpráva," vzala to nejprve z toho lepšího konce Merkelová, která ale sportovně přiznala, že Unie věřila v mnohem lepší výsledek.

Ani nečekaných více než 10 procent pro liberální FDP nestačí na vytvoření zamýšlené černo-žluté vlády. Vlivný ministerský předseda Hesenska Roland Koch z CDU najednou nevyloučil možnost vytvoření velké koalice.

SPD by teď se stranou Zelených musela k vytvoření většinové vlády přibrat buď postkomunisty z Levicové strany, což se nezdá být pravděpodobné, nebo oslovit liberály. Několik vrcholných představitelů FDP se už dnes večer nechalo slyšet, že do této, tzv. semaforové koalice jejich strana nepůjde.

Předseda sociálních demokratů Franz Müntefering v prvním povolebním vystoupení interpretoval hlasování takto: "Dnešní výsledek ukazuje, že země chce stále mít za kancléře Gerharda Schrödera!"

Ze všech matematických variant možných většinových koalic se v tuto chvíli jeví jako nejpravděpodobnější tzv. jamajské seskupení stran Unie, liberální FDP a Zelených, což je kombinace v Německu dosud nevyzkoušená.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme