CDU i SPD utrpěly v zemských volbách značné šrámy

Po jedné katastrofální porážce musely ve včerejších zemských volbách "skousnout" dvě největší německé strany. V Hesensku utrpěli křesťanští demokraté velké ztráty a navíc se na ně prakticky dotáhla SPD. Sociální demokraté zase v Dolním Sasku dosáhli vůbec nejhoršího výsledku v historii. V této spolkové zemi bude dál vládnout dosavadní koalice křesťanských demokratů s liberály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemské volby | Zdroj: ČTK

Hesenskému premiérovi a "korunnímu princi" Angely Merkelové Rolandu Kochovi uštědřili voliči nepříjemný políček. Jeho strana ztratila oproti roku 2003 dvanáct procent hlasů. CDU zaplatila hlavně za kontroverzní volební kampaň svého zemského šéfa, který vsadil na téma kriminality mládeže.

Kdo ale bude v Hesensku vládnout, zůstává hádankou. Vstup postkomunistů do zemského sněmu přispěl k volebnímu patu. Žádná z myslitelných dvoučlenných koalic totiž nedisponuje většinou hlasů. Varianta velké koalice křesťanských a sociálních demokratů by zase nejspíš vyžadovala personální rošády u obou stran.

Velkým vítězem zemských voleb je postkomunistická Die Linke, která se dostala do parlamentu jak v Hesensku, tak v Dolním Sasku. Zatím přitom sklízela úspěchy jen v bývalé NDR.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme