CDU kancléřky Merkelové chce přitvrdit v azylové politice, zavedla by i zákaz burek

Sjezd nejsilnější německé strany - Křesťanskodemokratické unie (CDU) se vyslovil pro částečný zákaz nošení burek na veřejnosti, zpřísnění azylové politiky nebo proti zvyšování daní. Jednomyslně přijaté usnesení s názvem Orientace ve složitých časech ukazuje na témata, která budou hrát důležitou roli ve volební kampani před parlamentními volbami na podzim příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová v Praze | Foto: Martin Svozílek

Už v úterý se pro co nejširší zákaz úplného zahalování obličeje vyslovila německá kancléřka a staronová předsedkyně CDU Angela Merkelová. Nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči, by podle představ křesťanských demokratů mělo být zakázané například ve školách a školkách, u soudů, na úřadech, při demonstracích nebo řízení auta.

CDU se v usnesení dále vyslovila pro zpřísnění azylové politiky a důslednější postup vůči odmítnutým žadatelům o azyl. Zároveň vyloučila zvyšování daní nebo zavedení daně z majetku, o které uvažuje třeba strana Zelených.

Merkelová povede CDU další dva roky, na sjezdu dostala 90 procent hlasů

Číst článek

Nejsilnější parlamentní strana také vyzvala Turecko k dodržování migrační dohody mezi EU a Ankarou a kritizovala omezování občanských svobod po letním neúspěšném puči části turecké armády.

CDU přijala také usnesení požadující úpravu německé ústavy, v níž by podle představ strany měla stát věta, že jazykem spolkové republiky je němčina. Delegáti chtějí úpravu také u dvojího občanství, která by se v praxi dotkla hlavně německých Turků.

Boj proti terorismu neospravedlňuje omezení svobody tisku a zatýkání tisíců lidí. Merkelová kritizuje dění v Turecku

Číst článek

Dnes si v Německu narozené děti cizinců mohou ponechat občanství svých rodičů i to německé. Křesťanští demokraté ale chtějí, aby se takové děti po dovršení plnoletosti musely rozhodnout pouze pro jedno z obou občanství.

V parlamentu ale případný návrh v tomto směru dostatečnou podporu podle všeho nenajde. Proti je sociální demokracie i opozice. Usnesení ve středu kritizovaly také turecké spolky v Německu.

Zatímco sjezd CDU řešil hlavně programové otázky, v úterý se zabýval i otázkami personálními. Do čela strany si již podeváté zvolil Angelu Merkelovou. Její zisk - 89,5 procenta - byl ale nejnižší za 11 let, kdy je kancléřkou. Pozorovatelé to přičítají zejména její dřívější uprchlické politice, s níž se část straníků nesmířila.

Média hlasování hodnotí různě, některá hovoří o studené sprše pro kancléřku, jiná o slušném a upřímném výsledku. Vesměs se ale shodují na tom, že Merkelová ve svém projevu k delegátům nenabídla zásadní vizi, kterou by se její strana odlišila od konkurence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme