Regionální volby v Německu: drtivá porážka pro Merkelovou a její CDU, triumf sociální demokracie

Nejhorší porážku v dějinách utrpěla Křesťanskodemokratická unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové v nedělních zemských volbách v Bádensku-Württembersku a v Porýní-Falci. V obou případech je zřejmě bez šance dostat se do regionálních vlád. Konečné výsledky potvrdily vítězství ekologické strany premiéra Winfrieda Kretschmanna v Bádensku-Württembersku a triumf sociální demokracie (SPD) porýnsko-falcké ministerské předsedkyně Malu Dreyerové.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Média se ptají, jestli CDU skončí v parlamentních volbách v opozici (ilustrační foto) | Foto: Michel Kappeler | Zdroj: Reuters

Německá média píšou o šoku a debaklu pro CDU, výsledky navíc naznačují možný vývoj po zářijových německých parlamentních volbách, po kterých by CDU mohla skončit v opozici.

Německo je hlavním terčem ruských dezinformací, uvádí zpráva. Roste i vliv stanice napojené na Kreml

Číst článek

V Porýní-Falci vyhráli sociální demokraté s 35,7 procenta hlasů. Tento výsledek, který je o půl procentního bodu horší než při volbách před pěti lety, je jasným potvrzením vlády Dreyerové. Ta této spolkové zemi vládne v koalici s liberály (FDP) a Zelenými, kteří získali 5,5 procenta, respektive 9,3 procenta.

Liberálové si sice oproti roku 2016 mírně pohoršili, ekologická strana ale zaznamenala podporu o čtyři procentní body vyšší. Koalice v tomto složení bude této spolkové zemi zřejmě dále vládnout, neboť Dreyerová v povolebním projevu dosavadní spojenectví označila za možný vzor pro spolkovou vládu po zářijových parlamentních volbách.

Druhá CDU v Porýní-Falci dostala 27,7 procenta hlasů, což je oproti roku 2016 propad o 4,1 procentního bodu. Tak špatný výsledek zde konzervativci nikdy nezaznamenali.

Porážka také pro AfD

O porážce lze hovořit i v případě protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která je označována za populistickou až krajně pravicovou. AfD skončila na čtvrtém místě s 8,3 procenta, zatímco v roce 2016 byla třetí s 12,6 procenta hlasů. Nováčkem v zemském sněmu budou Svobodní voliči (FW), kterým dalo hlas 5,4 procenta voličů.

Německá vláda kvůli podezření z podvodu pozastavila vyplácení podpor firmám. Podniky volají po obnově

Číst článek

V Bádensku-Württembersku dostala CDU ještě menší podíl hlasů, konkrétně 24,1 procenta, což je propad o 2,9 procentního bodu. CDU je nyní v této spolkové zemi slabší stranou v koalici se Zelenými. Ti si s 32,6 procenta hlasů vedli lépe než před pěti lety, kdy také zvítězili s výsledkem o 2,3 procentního bodu horším.

I zde se nyní nabízí koalice s SPD a FDP, tyto strany obdržely 11 procent, respektive 10,5 procenta hlasů.

Do zemského sněmu v Bádensku-Württembersku pronikla ještě AfD. Získala 9,7 procenta hlasů, což je oproti roku 2016 propad o 5,4 procentního bodu.

Na volební účasti se zřejmě podepsala pandemie nemoci covid-19. V Bádensku-Württembersku hlasovalo 63,8 procenta oprávněných voličů, v roce 2016 to bylo 70,4 procenta. Podobná byla situace v Porýní-Falci, kde byla účast 64,4 procenta. Před pěti lety tam hlasovalo 70,4 procenta oprávněných voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme