Křesťanskodemokratická unie chce jako nástupce Merkelové předsedu Lascheta. Söder rozhodnutí přijal

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet

Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet | Foto: Michele Tantussi | Zdroj: Reuters

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Lídry na kandidátky německé konzervativní unie chtějí být Söder i Laschet. Merkelová post neobhajuje

Číst článek

Týdenní souboj mezi Laschetem a Söderem podle agentury Reuters neudělal valný dojem na voliče, kteří se odvrátili od konzervativní unie kvůli chaotickému přístupu k pandemii covidu-19.

Zatímco Zelení na unii v průzkumech ztrácejí jen pár procentních bodů, hodně konzervativců propadá nervozitě při představě voleb, které se 26. září odehrají bez kancléřky Angely Merkelové. Ta CDU/CSU dovedla ke čtyřem vítězstvím, ale odstupuje po 16 letech u moci.

Zelení si za kandidáta na kancléřku vybrali svou spolupředsedkyni Annalenu Baerbockovou. Její výběr oznámil Robert Habeck, který spolu s Baerbockovou ekologickou stranu vede. Komentátoři nyní dávají Zelené za příklad toho, jak ukázněně a bez sporů lídra určit.

Zelení jsou v průzkumech druhou nejsilnější stranou, což jim dává velkou šanci po volbách sestavit vládu bez konzervativní unie CDU/CSU, která by tak mohla zamířit do opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme