Čečenci drží násilím stovky návštěvníků moskevského divadla

V děsivé drama se proměnilo představení populárního ruského muzikálu Nord-Ost v Moskvě. Do kulturního domu vtrhlo zhruba 40 až 50 maskovaných Čečenců a zajalo podle odhadů na 600 až tisíc diváků. Požadavky únosců jsou jasné: chtějí zastavit válku v Čečensku. Teroristé už propustili kolem 170 lidí - především Gruzince, muslimy a cizince, část dětí a těhotné ženy. Několik lidí odvezly sanitní vozy. Nešlo prý ale o zranění střelnými zbraněmi, ale o srdeční a psychické potíže. Podle nejnovějších informací agentury Reuters, zaslechl její zpravodaj, který je nedaleko moskveského divadla, střelbu. Vycházela prý z ředitelny. Zatím ale není jasné, zda stříleli Čečenci nebo už ruské ozbrojené síly začaly osvobozovat rukojmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: All-moscow.ru

Přibližně 20 ozbrojenců je údajně kavkazského původu. Oznámila to agentura Interfax, kterou kontaktoval její redaktor přítomný v divadle. Pachatelé mají samopaly, ze kterých stříleli do vzduchu. Blíže neurčený počet diváků zůstává v divadle, odejít mohli jen muslimové a děti. Do potvrdila také televizní stanice BBC, podle které jsou muži ochotní za svou věc i zemřít. Blíže neurčený počet diváků zůstává v divadle, odejít mohli jen muslimové a děti.

K útoku ozbrojenců došlo během představení populárního ruského muzikálu. V sálu se nacházelo několik stovek lidí, podle některých zdrojů se rukojmími stalo asi tisíc osob. Jde o diváky a zaměstnace divadla. Ozbrojenci pzději propustili asi 20 dětí. Jedno z propuštěných dětí uvedlo, že útočníci, kteří stříleli do vzduchu, se představili jako Čečenci, kteří žádají odchod ruských jednotek z Čečenska. Ozbrojenci, mezi kterými jsou i ženy, mají na těle výbušniny.

Samotní čečenští povstalci se prostřednictvím své internetové stránky přihlásili k útoku. Zorganizoval ho údajně polní velitel Barajev, který stojí v čele oddílu mudžahedínů odhodlaných zemřít.

Kulturní dům je obklíčený několika oddíly policie, vozidly hasičů, nákladními auty s vojáky a příslušníky protiteroristických oddílů, útočníci ale varovali, že pokud dojde k útoku policie, vyhodí divadlo do povětří.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme