Čečenská teroristka odsouzena na 20 let

Ke dvaceti letům vezení byla v Moskvě odsouzena dvaadvacetiletá Čečenka Zarema Mužichojevová za pokusu o atentát v centru města. Při zneškodňování nálože, kterou u ní našla policie na Tverské třídě v Moskvě, zahynul v červenci minulého roku pyrotechnik. Prokuratura pro čečenskou vdovu původně žádala 24 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí | Foto: All-moscow.ru

Čin Čečenky, která nakonec od sebevražedného atentátu v moskevské restauraci 9. července minulého roku upustila, byl kvalifikován jako terorismus a pokus o vraždu. Žena, která údajně původně s policií a vyšetřovateli spolupracovala, měla při vyřčení verdiktu o vině zvolat: "Nadarmo jsem vám Rusům věřila a ne náhodou vás v Čečensku všichni nenávidí; až mě osvobodí, pomstím se!"

V létě minulého roku se ruské policii sice povedlo útočnici zadržet, ale likvidace nálože pomocí robota byla neúspěšná. Při následné manipulaci s ní nakonec po explozi zahynul pyrotechnik.

Reakce na případ nejsou jednoznačné. Deník Kommersant ho považuje za porážku tajné sužby. Ta údajně poté, co jí teroristka prozradila řadu spolupachatelů a označila tajný byt s množstvím výbušnin, slíbila Čečence mírný trest.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme