Unesli ho v Petrohradu a chtěli zabít ‚kvůli cti‘. Pronásledování čečenských gayů nekončí ani po útěku

Zatímco uděloval čečenský prezident Ramzan Kadyrov čestné občanství egyptskému fotbalistovi Mohamedu Salahovi a pořizoval mu obří narozeninový dort, v ruské severokavkazské autonomní republice pokračovaly represe proti sexuálním menšinám. Ze strany státu, ale i rodin „očisťujících svou čest“. Po loňských zprávách o koncentrácích pro gaye upozornil ruský deník Novaja Gazeta na případy únosů těch, kterým se podařilo z Čečenska kvůli represím odjet.

Doporučujeme Petrohrad/Grozný Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov. | Zdroj: Profimedia

Jedno páteční odpoledne vynášel dvacetiletý Zelimchan Achmadov ze svého petrohradského bytu odpadky. Ve střeženém bytovém komplexu ho přitom přepadli čtyři muži hovořící čečensky, zatáhli ho do černého BMW a odvezli do jednoho z petrohradských hostelů. Důvod? Je gay. Na příběh upozornily ruské opoziční noviny Novaja Gazeta.

Salahovi se nelíbí být součástí propagandy čečenského vůdce Kadyrova, mluví se o konci v reprezentaci

Číst článek

Achmadov před devíti měsíci utekl z domova v čečenské vesnici nedaleko Grozného. Zachránil si tím život. Ocitl se totiž na seznamu lidí, které čečenská policie podezřívá z homosexuální orientace. Nebezpečí mu hrozilo i od samotné rodiny – v takových případech nejsou totiž výjimečné takzvané „vraždy ze cti“, které mají rodinu „očistit“ od ostudy a opovržení.

Koncentrační tábory pro gaye

Společnost a stát často do zločinů rodiny tlačí. V zemi už delší dobu běží mohutná kampaň proti lidem s jinou než heterosexuální orientací. O vlně teroru proti gayům informovaly loni v březnu noviny Novaja Gazeta. Zadržovány a mučeny byly přinejmenším desítky gayů či mužů podezřívaných z homosexuality. Oběti násilí popisovaly mučení elektrickým proudem, ponižování ve vězeňských táborech i popravy bez soudu.

Po zveřejnění informací začala čečenským gayům pomáhat ruská organizace LGBT Network. Na 114 pronásledovaných evakuovali do velkých měst – Moskvy či Petrohradu - nebo do západoevropských států. Tedy co nejdál od rodiny, z jejíž strany hrozí pokus o únos zpět do Čečenska, tak jako v případu Zelimchana Achmadova.

Odvolej a zapírej!

Za uneseným Achmadovem do hostelu v Petrohradu dorazil otec – vlivný a bohatý čečenský podnikatel v automobilovém průmyslu.

První čečenští gayové našli útočiště v Kanadě. Utíkají před pronásledováním a mučením

Číst článek

Kamarád uneseného ale naštěstí rychle zalarmoval ruskou LGBT organizaci, jejíž zástupci dorazili na místo únosu, vyzpovídali svědky a přivolali policii. Ta pak identifikovala vozidlo únosců a lokalizovala místo, kde se Achmadov nachází.

Následoval více než pětihodinový výslech na policejní stanici. Po celou dobu Zelimchanův otec tlačil na svého syna, aby ve videu odmítl, že šlo o únos a vyvrátil jakékoli „pochybnosti“ o jeho sexuální orientaci. To ale odmítl.

Achmadov je teď podle organizace LGBT Network v pořádku a v bezpečí. Případ vyšetřuje ruská policie. Jak ale vyšetřování skončí, není jasné. Kolem dosavadního postupu policie a ruských úřadů panují pochybnosti.

null

null

Žádní gayové v Čečensku nejsou, řekl ministr

Moskva čelí kritice za to, že teror proti menšinám v tichosti toleruje. V květnu totiž ruské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v Čečensku žádní gayové nežijí. „Žádné se nepodařilo najít,“ citoval tehdy ministra Alexandra Konovalova Interfax. Stejně už loni mluvil čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Svědectví z Čečenska o vlně teroru proti gayům: vydírání, mučení a mizející lidé

Číst článek

„Je to blbost, takoví lidé u nás nejsou,“ prohlásil už loni Kadyrov ke zprávám o mučení gayů. „Kdyby byli, ať se jich ujme Kanada. Ať se od nás drží dál, mohou se o ně postarat a vyčistit jim krev," řekl. Média, která o pronásledování homosexuálů píší, označil Kadyrov za prodejné šejdíře, kteří se „budou zodpovídat nejvyššímu".

Podle ředitele organizace LGBT Network Igora Kochetkova nejde navíc jen o problém Čečenska, ale celého Ruska. Organizace Human Rights Watch ve své zprávě o stavu lidských práv v zemi uvádí, že ruská policie šikaně a útokům na sexuální menšiny nedokáže zabránit a zločiny následně vyšetřit.

Smrt zpěváka Bakajeva

Příkladem může být ještě jeden případ z Čečenska. V dubnu 2017 v Grozném zmizel pětadvacetiletý zpěvák Zelimchan Bakajev. Do Grozného přijel z Moskvy na svatbu své sestry, poté se však ztratil.

Čečenské úřady ale i přes naléhání rodiny s vyšetřováním nezačaly. Spekulovalo se o tom, že zpěvák mohl odjel do Moskvy nebo do Německa. Organizace LGBT Network ale loni na podzim informovala, že byl Bakajev zadržen a podlehl následkům brutálního mučení v čečenském vězení.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme