Čečensko má vlastní sociální síť, tamní prezident okopíroval Instagram

Ruské Čečensko má vlastní sociální síť – Mylistory. Její novou hlavní hvězdou je prezident Ramzan Kadyrov, kterému Facebook a Instagram před několika dny zablokovaly profily. Čečenský vůdce je totiž na jmenném seznamu amerických sankcí kvůli údajným nájemným vraždám svých odpůrců.

Groznyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramzan Kadyrov | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Kadyrovův profil na Instagramu sledovaly tři miliony lidí, na Facebooku to pak bylo 750 000 lidí. Jeho méně populární americký instagramový účet je stále aktivní. Kadyrov obvinil americkou vládu, že vyvíjela na sociální sítě tlak, aby jeho účty zablokovaly. Kadyrov je ale obviněný z porušování lidských práv a čelí tak americkým sankcím.

Facebook podle Německa zneužívá postavení na trhu a prodává data uživatelů inzerentům

Číst článek

Sám na svém Telegramovém účtu ale upozornil, že se nová síť teprve rozbíhá. Správci ji prý uvedou do plného provozu začátkem roku. V den Kadyrorovy registrace se na síť oficiálně přihlásilo na 30 tisíc lidí.  

Mylistory je designově velmi podobná Instagramu, i tam sdílíte fotky, které ostatní lidé mohou takzvaně olajkovat nebo sdílet. Přihlásit se tam může každý – až na jedinou výjimku – americké diplomaty. Ti prý musí zažádat o povolení od čečenské správy a od ruského ministerstva zahraničí.

Čečenský prezident na svém Telegramu píše i o tom, že se jeho země obejde bez výdobytků amerických technologických společností.  To ale například už neplatí u ruské státní správy. Vyplývá to z analýz lotyšského portálu Meduza.

Podlé té Youtube prý – ať už vědomě, nebo nevědomě – pomáhá Kremlu s bojem proti opozici. Meduza poukazuje na seznam 50 nejpopulárnějších videí, který portál neustále aktualizuje. V takzvaných Trendech se často objevují klipy, které zesměšňují bloggera Alexeje Navalného. Tyhle příspěvky jsou přitom od profilů, které skoro nikdo nesleduje, a jejich předešlá videa mají jen málo zhlédnutí.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme