Čečenští povstalci zaútočili v Nalčiku na Kavkazu

Zhruba stovka ozbrojenců zaútočila na metropoli Kabardinsko-balkarské autonomní republiky Nalčik na jihu Ruska. Při odrážení útoku ruské jednotky zabily 61 rebelů a 17 jich zatkly. Moskva také potvrdila smrt 12 příslušníků policie nebo zvláštních jednotek. Počet raněných se podle nemocničních zdrojů blíží ke 150. Se zbytkem ozbrojenců, kteří se zabarikádovali na dvou místech ve městě, se složkám podařilo navázat spojení. Útočníci ale nadále zadržují neupřesněný počet rukojmí. K útoku na vládní objekty se na internetu přihlásili čečenští rebelové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský voják vede zadrženého muže | Zdroj: ČTK

Podle zpráv ruských agentur zaútočilo ráno kolem stovky ozbrojenců na různých místech v Nalčiku najednou. Vtrhli do regionálního sídla ministerstva vnitra, tajné služby FSB, policejních stanic a vyloupili také jeden obchod ze zbraněmi.

Žádný objekt ve městě se ale rebelům nepodařilo obsadit. Bezpečnostní síly odrazily také útok proti letišti v Nalčiku. Nepotvrdily se ani prvotní zprávy, že útočníci obsadili školu. V republice byla vzápětí zesílena ochrana školských a zdravotnických zařízení a sídel státních mocenských orgánů.

Rozhlasová stanice Echo Moskvy informovala, že na jedné z policejních stanic zadržují teroristé jako rukojmí několik policistů. Zmocněnce Kremlu v Jižním federálním okruhu Dmitrij Kozak v ruské státní televizi informoval, že probíhá operace s cílem zajatce osvobodit. Neuvedl však, kolik jich je, ani zda jde o policisty, či zda jsou mezi rukojmími také civilisté.

Odpovědnost za teroristický útok na sebe vzali čečenští rebelové. Webová stránka považovaná za hlas povstalců věrných polnímu veliteli Šamilu Basajevovi informovala, že obdržela krátkou zprávu, v níž na sebe odpovědnost bere takzvaná Kavkazská fronta. Ta je údajně součástí čečenských ozbrojených formací a zahrnuje militantní islámskou skupinu Jarmuk, operující v muslimské Kabardinsko- balkarské autonomní republice.

O důvodech útoku se zatím spekuluje. Podle výpovědi zadržených ozbrojenců šlo o snahu ukázat místní vládě, že nad regionem nemá žádnou kontrolu a že militantní islám tam má nadále silnou pozici.

Podle některých expertů mohlo být příčinou dnešního útoku nedávné zadržení stoupenců militantního islámského hnutí vahhábitů, které se jejich druzi snažili osvobodit. Podobný incident se odehrál vloni v červnu v sousedním Ingušsku. Při útoku teroristů na orgány ministerstva vnitra zahynulo tehdy na 80 osob.

Kabardinsko-Balkarsko stejně jako další jihoruské regiony zaznamenaly v posledních letech rozmach islámských extremistických hnutí a násilí namířeného proti policii, armádě a dalším bezpečnostním strukturám. To je dáváno do souvislosti s vleklým konfliktem v separatistickém Čečensku.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme