Čech, který kradl ve vile herce Kňažka, má strávit tři roky ve vězení

Tříleté vězení vyměřil slovenský soud českému občanovi za krádež peněz a cenností v bratislavské vile herce Milana Kňažka. Verdikt není pravomocný, obhajoba i prokurátor si nechali lhůtu na odvolání. Obžalovanému hrozilo až deset let za mřížemi. Kňažko, který zloděje ve svém domě přistihl a postřelil, netajil nelibost nad výší uloženého trestu a slovně se pustil do předsedy senátu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Kňažko ve studiu Českého rozhlasu | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Do Kňažkovy vily v prestižní bratislavské čtvrti nedaleko památníku Slavín vnikl Čech letos v lednu. V domě odcizil hotovost z peněženky a pomocí nalezených klíčů otevřel trezor, ze kterého podle obžaloby sebral peníze, prsten a hodinky v celkové hodnotě nejméně 10 tisíc eur (261 tisíc Kč). Herec se ovšem vzbudil a zloděje postřelil. Zraněný muž ještě stihl z vily uprchnout, ale policisté ho dopadli na zahradě Kňažkova domu. Na soudní proces čekal ve vazbě.

Obžalovaný Pavel Novotný ze Strakonic v úvodu líčení, které se konalo v den jeho 50. narozenin, přiznal vinu, což celý proces zrychlilo. Senát Okresního soudu Bratislava I tak omezil průběh dokazování pouze na okolnosti, které měly vliv na výši trestu. Soudní stání trvalo jen asi hodinu. Kromě krádeže muž čelil obžalobě také z porušování domovní svobody a z poškozování cizí věci.

Slovenský herec Milan Kňažko postřelil lupiče ve své vile

Číst článek

Soud uložil Čechovi trest na spodní hranici trestní sazby. Zatímco prokurátor požadoval trest vězení, obhajoba žádala podmínku. S ohledem na přiznání se Novotný může odvolat pouze vůči výši uloženého trestu.

Kňažko, který na Slovensku v minulosti vykonával funkci ministra kultury i zahraničí, po vynesení rozsudku nahlas netajil svou nespokojenost nad nízkým trestem a ještě v jednací místnosti kritizoval předsedu senátu. "Bylo něco do kapes?" zeptal se Kňažko soudce. Ten ho varoval před uložením pořádkové pokuty či vyvedením z místnosti. "Stačí mi vaše ostuda za vaše rozsudky," opětoval herec a při odchodu ze soudní místnosti bouchl do dveří.

Obžalovaný se již dříve dopisem omluvil Kňažkovi a o odpuštění požádal herce i během líčení. "Rád bych se ještě jednou omluvil poškozenému za veškeré příkoří, které se stalo a které vzniklo mým jednáním. Velice toho lituji," řekl. Dodal, že hercův dům si vybral náhodně a že nejednal na objednávku jiné osoby. Vyjádření lítosti je v soudním řízení polehčující okolnost.

Kňažko před novináři ještě před vynesením verdiktu odmítl žádost obžalovaného o odpuštění a tvrdil, že muž s ohledem na okolnosti případu nejednal náhodně. Řekl, že zloděj měl při krádeži rukavice i nástroje na vlámání a že jeho vilu není z ulice vidět. Kňažko odmítl spekulovat, zda má nepřátele, kteří by si krádež mohli objednat.

Novotný už byl v minulosti na Slovensku podezřelý z krádeže, trestní stíhání ale bylo v roce 2008 podmíněně zastaveno. Podle předsedy senátu byl obžalovaný opakovaně stíhán i ve vlasti. S ohledem na platné slovenské zákony ale bratislavský soud jeho skutky v České republice při rozhodování v projednávaném případu nemohl vzít v úvahu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme