Čech má na Novém Zélandu strávit 17 let za mřížemi. Pod falešným dnem zavazadla pašoval pervitin

Dvaačtyřicetiletý Čech má na Novém Zélandu strávit 17 let ve vězení. Rozhodl o tom tamní soud. Informaci pro iROZHLAS.cz potvrdila Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Muž se pokusil přes letiště v Aucklandu do země propašovat 20 kilogramů pervitinu neboli metamfetaminu. Na Novém Zélandu by se takové množství rozprodalo v přepočtu za 442 milionů korun. Verdikt je nepravomocný, muž se na místě odvolal.

Wellington/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy - kokain - pervitin - šňupání - šňupat

drogy - kokain - pervitin - šňupání - šňupat | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Elle Kay

Novozélandští celníci zadrželi dva Čechy kvůli podezření z pašování drog loni v květnu na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Podezřelými byli 42letý muž a jeho 69letá matka, kteří do Bangkoku letěli z Prahy.

Policisté z Česka, Slovenska a Polska zlikvidovali mezinárodní drogový gang. Obvinili 41 lidí

Číst článek

Pervitin měli mít schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. V každém bylo deset kilogramů drogy. Šlo o největší zadrženou zásilku drog, která kdy byla na aucklandském letišti odhalena.

„V tomto případě se muž snažil vystupovat jako regulérní turista, ale prohlédli jsme to," uvedl Bruce Berry, jenž vedl celní vyšetřování.

Žena pak byla ke konci loňského roku propuštěna a odcestovala zpět do Česka. Podle serveru listu NZ Herald za pašování drog z kategorie A, kam je zařazen i pervitin, hrozí na Novém Zélandu až doživotní vězení.

Pervitin zřejmě nepocházel z Česka

Ačkoli se Češi dostali na Nový Zéland přes Bangkok z Prahy, pravděpodobnost, že by nalezený pervitin pocházel z Česka, je podle dřívějšího vyjádření mluvčí Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové velmi malá.

Češi obvinění z pašování drog u soudu na Novém Zélandu odmítli vinu

Číst článek

„Pervitin vyrobený v ČR v převážné většině končí u odběratelů ze sousedních států a zemí západní Evropy včetně Velké Británie," sdělila. Doplnila, že v Asii, odkud čeští pašeráci cestovali, je pervitin velmi žádaným zbožím a jeho cena je tam vysoká. „V Asii patří k největším zdrojovým zemím pervitinu Irán a Thajsko, které však produkuje pervitin v podobě tablet," upřesnila.

Česko má s pervitinem (metamfetaminem) dlouhodobé problémy. Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se zde nelegálně vyrábí od 70. let.

V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a Norsku.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme