Místo doživotí 11 let vězení. Čech odsouzený ve Finsku za smrt přítelkyně uspěl s odvoláním

Finský odvolací soud vyhověl stížnosti Čecha, který byl letos v únoru odsouzen na doživotí za vraždu své britské přítelkyně z roku 2016. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Bývalý voják se sice k usmrcení mladé Britky přiznal, tvrdil ale, že si na okolnosti nepamatuje. Podle soudu jeho čin skutečně neodpovídá zcela přesně právní definici vraždy. Za zabití si má nyní odpykat 11 let za mřížemi.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Bezvládné tělo mladé Britky, které Čech podle soudu zasadil čtyřicet bodných ran, našli v prosinci 2016 v chatě nedaleko finské obce Kuttanen za polárním kruhem. Žena původem ze skotského městečka Burntisland na severu Finska pracovala jako sezonní turistická průvodkyně v rámci projektu Santa Safari. Podílela se na organizaci vánočních výletů do Laponska.

Za první teroristický útok ve Finsku dostal Maročan doživotí, zavraždil dvě ženy

Číst článek

Šestadvacetiletá Britka měla bodná zranění na rukou, která vznikla zjevně při obraně, několik ran jí útočník zasadil i do zad. Deset ze čtyřiceti bodných ran bylo podle patologů smrtelných. Tragédii předcházela hádka mezi partnery, informovala finská média, podle kterých Čech svou přítelkyni v minulosti fyzicky i psychicky týral.

Čech po útoku uprchl z místa činu na saních tažených psím spřežením. Po rozsáhlém pátrání byl nalezen v místní divočině, ležel podchlazený ve sněhu v mrazu kolem minus 30 stupňů Celsia. Měl bodné rány na břiše, podle státního zástupce si je ale zasadil sám.

Před soudem se Čech, který podle dřívějšího vyjádření svého právníka sloužil v české armádě ve válce v Kosovu a v Afghánistánu, k činu přiznal. Tvrdil ale, že si na okolnosti útoku nepamatuje, protože se duševně zhroutil.

V únoru poslal soud v Rovaniemi Čecha za vraždu na doživotí do vězení. Odvolací soud nyní ale vyhověl jeho stížnosti, když rozhodl, že jeho čin neodpovídá přesně právní kvalifikaci vraždy. Na základě nového rozhodnutí, které čin označilo za zabití, by si měl Čech za mřížemi odpykat 11 let. BBC připomněla, že doživotní trest ve Finsku v praxi netrvá déle než 14 let.

Podle odvolacího soudu se dá sice obžalovaný Čech označit za krutého, zabití jeho britské přítelkyně ale nelze za obzvlášť kruté považovat.

Podle BBC je možné, že aktuální rozsudek není konečným a že se případ dostane až k finskému nejvyššímu soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme