Čech vyvázl v Rumunsku za kouření marihuany s pokutou

Rumunský Nejvyšší soud odsoudil k peněžité pokutě dvaadvacetiletého českého studenta za kouření marihuany na veřejnosti. Soud také rozhodl o jeho vyhoštění ze země. Vladimíru Chromému za tento skutek hrozil tříletý pobyt ve věznici. Nyní odsouzený čeká, až od soudu obdrží rozsudek, což bude zřejmě trvat několik dní. Teprve pak bude moci opustit Rumunsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuana | Foto: Marihuana galery

Jak soud rozhodl, to Radiožurnálu řekl obchodní rada českého velvyslanectví v Bukurešti Karel Zděnovec. "Obhajobě se podařilo prosadit návrh, ve kterém se odvolala proti rozhodnutí soudu v Brašově a podařilo se dosáhnout revokace původního rozsudku, podle kterého pan Chromý byl odsouzený k zaplacení pokuty ve výši 3 milióny rol, což je v podstatě zhruba 2900 korun. Samozřejmě pokud tu pokutu uhradí, dostane razítko do svého pasu a bude následně z Rumunska vyhoštěn."

Jak Vladimír Chromý řekl Českému rozhlasu, v Rumunsku mu hrozily tři roky za mřížemi. Nejvyšší soud, k němuž se odvolal, totiž rozhodoval mezi dvěma předchozími verdikty soudů nižší instance, a to mezi administrativní pokutou a třemi lety vězení. "Naštěstí, naštěstí zvítězil zdravý lidský rozum, a já konečně pojedu domů."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Chromý o rozsudku Nejvyššího soudu

Mladíka, který přijel do Rumunska v srpnu na dovolenou, zatkla policie v místním hostinci. Měl u sebe 1,3 gramu marihuany, tedy množství, které by u nás nebylo kvalifikováno jako větší než malé a tudíž by v České republice nebyl potrestán.

Chromý v rozhovoru po Radiožurnál uvedl, že chování rumunských úřadů bylo mnohdy velmi nepříjemné. "Tu úplně první noc, kdy jsem se ptal, jestli mám právo na advokáta, že chci mluvit s ambasádou, tak mi můj tlumočník, který mne zároveň vyšetřoval, řekl, že nejsme v americkém filmu. Když pak vedl vyšetřování překládal i jiné věci, které jsem vůbec neřekl, tak mi hrozil bitím a podobně. Pak jsem strávil půl dne v cele předběžného zadržení, čili v tom nejlehčím rumunském vězení a to bylo takový ošklivý."

Nyní odsouzený čeká, až od soudu obdrží rozsudek, což bude podle Zděnovce trvat několik dní. Teprve pak bude moci opustit Rumunsko.

Helena Šulcová, Marika Táborská, Gabriela Sahánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme