Čechoameričanka kandiduje na místo guvernéra státu Illinois

Úspěch v prosazování zájmů České republiky a našich občanů v zahraničí nezávisí někdy jen na diplomatech, ale mohou ho ovlivnit i krajané. Silnou krajanskou lobby v zahraničí můžeme závidět třeba Polákům, ale zdá se, že můžeme mít vlivné krajany v zahraničí i my. Jednou z nich je ministryně financí amerického státu Illinois Judy Baar Topinková, která teď vyhrála primárky republikánů ve volbách tamního guvernéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Judy Baar Topinka | Foto: Alexandr Pícha

Čeština Judy Baar Topinkové je obdivuhodná, zvlášť když si uvědomíme, že české země viděli naposledy její prarodiče.

Narodila se ve státě Illinois u jezera Michigan, kde bývala velmi silná česká komunita. Patřil k ní i zatím jediný český starosta amerického velkoměsta Antonín Čermák. Jako starostu Chicaga ho v roce 1933 zastřelili při pokusu o atentát na prezidenta Franklina Roosevelta.

Místo ministryně financí, které Topinková zastává, je ve státě Illinois volenou funkcí. Byla do něj zvolena opakovaně, což je úspěch o to větší, že je jedinou republikánkou ve vládě demokratického guvernéra Blagojeviche.

Topinková je populární pro svůj humor a politiku nízkých daní. Jestli uspěje ve volbách na guvernéra státu Illinois, bude její vliv ve Spojených státech ještě silnější.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme