Čechům pomáhá i krajan; Britům podává ruku Londýn
Osud Čechů, kteří se v době hurikánu pohybovali na území Alabamy, Mississippi a Louisiany sleduje ministerstvo zahraničí prostřednictvím české ambasády a konzulátu ve Washingtonu. Situaci mají o to těžší, že o kancelář i dům v New Orleans přišel při záplavě po hurikánu také český honorární konzul ve městě Kenneth Zezulka.
Zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina ale v hlavním městě Baton Rouge našel krajana, který nabídl veškerou pomoc.
Jim Hlavac je nejaktivnějším louisianským krajanem, který okamžitě po řádění hurikánu nabídl českým diplomatům ve Washingtonu pomoc. Využívá toho, že sídlí v Baton Rouge, prvním větším městě na sever od New Orleansu, kde už jde proud, fungují telefony.
"Čechům jsem nabídl možnost u mě přespat, osprchovat se, dobít si baterie mobilních telefonů, dostat se na internet a zavolat si domů," říká Jim Hlavac.
Pomoc zatím využili 4 čeští turisté, kterým hurikán pokazil dovolenou ve francouzské čtvrti v New Orleans a také dva čeští studenti z postiženého města.
Situaci v hlavním městě Loussiany označuje pan Hlavac za napjatou, ale pod kontrolou. K normálu se podle něj nevrátí dříve než o Vánocích.
Britové si stěžují na anarchii v New Orleans
Britští občané, kteří uvázli v hurikánu Katrina v oblasti New Orleans, hovoří o sílící anarchii, strachu a nedostatku základních potřeb. V Superdomu je podle informací zpravodaje BBC nejméně dvacet britských občanů, a někteří z nich mají o sebe strach.
Šestadvacetiletý Brit Mark Graydon, který je na stadionu s americkou přítelkyní, si stěžoval otci, že nemůže dostat vodu kvůli zastrašování uvnitř stadionu a označil za nesmysl tvrzení, že na stadion je dodávána voda. Na místě podle něho vládne hrubá síla.
Britští zpravodajové hovoří o sílící anarchii na celé řadě míst v New Orleansu včetně střelby, znásilňování a loupeží. Zpravodajka listu Times v New Orleans cituje šerifa Lee, který poukázal na nedostatek jakékoli kooridnace při řešení situace slovy:" Je tady spousta Indiánů, ale žádný náčelník".
Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo telefonní číslo, na které se mohou občané obracet se žádostí o pomoc.