Čechům zadrženým v Zambii by mohla pomoci Evropská komise

O propuštění tří Čechů zadržovaných v Zambii by se mohla zasadit Evropská komise. Výzvu k pomoci občanům Unie zatčených v Africe pro údajnou špionáž adresovali eurokomisařům pravicoví poslanci z české delegace v Evropském parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Europoslanci za ODS poslali dopisy se žádostí například šéfce unijní diplomacie Ashtonové a komisaři pro rozvojovou politiku Piebalgsovi (píbalksovi).

Podle europoslance Evžena Tošenovského by se dalo Zambii pohrozit i zastavením rozvojové pomoci, ale nejdřív je třeba využít diplomatické nástroje.

„Zambie je jeden ze států, který čerpá z určité pomoci EU, a tyto vztahy jsou samozřejmě i s tímto svázány. Ale v prvé řadě určitě půjde diplomatické jednání a to bychom chtěli rozšířit tak, aby si Zambie uvědomila, že to jsou občané jednoho z členských států a že se tím dotýká Evropské unie. A myslím si, že to je velmi silný argument,“ řekl europoslanec Tošenovský.

Tři čeští turisté byli zadrženi v říjnu. Měli si pořizovat náčrtky a fotografie vstupu do kasáren a na vojenskou základnu. Ve skutečnosti si vyfotili například zastaralé letadlo československé výroby, které je vystavené před vojenskou základnou v centru Lusaky, nebo prezidentský palác. Údajně špionážní mapu si pak stáhli z internetu.

Po obvinění je soud propustil na kauci, musí se ale pravidelně hlásit. Češi nyní přebývají v sídle honorárního konzula v Zambii. Trojici hrozí až 25 let vězení.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme