Čeká Británii politický pat? Vládní konzervativci dál ztrácejí přízeň voličů

Konzervativci britské premiérky Theresy Mayové mohou v nadcházejících předčasných volbách ztratit v Dolní sněmovně většinu, což by v kritické době, kdy země začíná s Evropskou unií jednat o odchodu z bloku, znamenalo politický pat. Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti YouGov, která se v průzkumu zaměřila na jednotlivé volební obvody.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuální sondáž výzkumného ústavu ICM Mayové připsala nad labouristy náskok 12 procentních bodů. | Foto: Darren Staples | Zdroj: Reuters

Běžné všeobecné průzkumy voličských preferencí ukazují, že Mayová neustále ztrácí náskok před opozičními labouristy. Aktuální sondáž výzkumného ústavu ICM Mayové připsala nad labouristy náskok 12 procentních bodů.

Statistika ICM ukazuje na rychlý úbytek příznivců Konzervativní strany. Před týdnem byl oproti aktuálnímu výsledku náskok Mayové o dva procentní body vyšší a o týden dříve činil dokonce 20 procentních bodů. V nově zveřejněném průzkumu, který vznikl v rozmezí 26. a 29. května, by hlas Mayové dalo 45 procent oslovených, labouristovi Jeremymu Corbynovi pak 33 procent respondentů.

Konzervativci před britskými volbami ztrácejí náskok. Za propad může i útok v Manchesteru

Číst článek

Šestice průzkumů veřejného mínění, která byla od 22. května provedena, ukazují na snižující se náskok Mayové. Ze sondáží je podle agentury Reuters možné vyvozovat, že nynější premiérka zřejmě nevyhraje tak drtivě, jak se ještě před měsícem zdálo.

Společnost YouGov nyní dokonce sestavila odhad, podle kterého by Mayová parlamentní většinu získat vůbec nemusela. Zmíněný model, který ve středu zveřejnil na svém webu list The Times, konzervativcům přisoudil 310 mandátů. To by znamenalo, že konzervativcům by k většině v 650členné sněmovně chybělo 16 křesel.

Ve své analýze společnost YouGov vychází z 50 000 rozhovorů, které uskutečnila v průběhu jednoho týdne. Jednotlivé mandáty pak přepočítala přímo na volební obvody. Výsledkem je odhad, podle kterého by konzervativci oproti současnému stavu ztratili 21 křesel, labouristé by celkem získali 257 mandátů a menší strany včetně Skotské národní strany pak 83 křesel.

Analytici nyní s dalším hodnocením čekají na průzkumy, ve kterých bude zohledněna také pondělní televizní debata Mayové a Corbyna. V ní si labouristický předák vedl podle magazínu Newsweek lépe než premiérka.

Předčasné volby, které se budou konat 8. června, si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme