Čeká se na konečné stanovisko USA k irácké zprávě

Američané by dnes měli zveřejnit své hodnocení irácké zprávy o zakázaných zbraních. Tu Bagdád předal 7. prosince inspekčnímu týmu OSN. Nad zprávou se také sejdou za zavřenými dveřmi členové Rady bezpečnosti se šéfem zbrojních inspektorů Hansem Blixem a šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammadem Baradejem. Americký prezident George Bush odsoudil iráckou zprávu o zbrojním arzenálu jako lživou. Zatím však neprohlásil, že by zpráva zásadně porušovala deklaraci OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George W. Bush | Foto: White House

Vojenský útok na Irák se ale jeví jako nevyhnutelný. Podle amerických činitelů, kteří si nepřáli být jmenováni, je Washington připraven poslat začátkem roku do Iráku až 50.000 vojáků.

Irák je údajně v případě válečného konfliktu připraven použít taktiku spálené země a z devastace obvinit Spojené státy. Taktika spálené země spočívá v zapálení ropných polí, likvidaci potravin a elektráren. Cílem je způsobit humanitární krizi katastrofického rozměru, která by obrátila světové veřejné mínění proti USA. Informovaly o tom americké televizní stanice s odvoláním na zdroje ze zpravodajských služeb.

Ty také vyslovily přesvědčení, že Saddám Husajn nasadí zbraně hromadného ničení už na počátku konfliktu. Očekává se, že Husajn použije antrax a jedy jako botulin a ricin a hořčičný plyn. Terčem chemického a biologického útoku budou vedle iráckého lidu američtí vojáci a také obyvatelstvo Izraele a Kuvajtu. Použití jaderných zbraní americké zpravodajské služby nepředpokládají. Další obavy plynou z teroristické sítě Al-Káida, kterou by Husajn mohl vyzvat k teroristickým útokům proti USA.

Jak uvádí nejnovější průzkum veřejného mínění, 60 procent Američanů schvaluje použití nukleární zbraně proti Iráku, pokud by Saddám Husajn přikročil k chemickým nebo biologickým prostředkům hromadného ničení.

Irácké vedení nadále zásadně popírá, že by země vyráběla zbraně hromadného ničení. Irácká státní televize uvedla, že Bagdád při plnění nové rezoluce zcela spolupracuje se světovou organizací. Předložení úplného a pravdivého seznamu zakázaných zbraní bylo jednou z podmínek rezoluce Rady bezpečnosti.

Jak z oblasti uvádí zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, arabské sdělovací prostředky, mezi nimi i katarská televize Al-Džazíra, zároveň citují šéfa britské diplomacie, podle něhož Irák zatím ustanovení rezoluce materiálně neporušil.

V této souvislosti je netrpělivě očekáváno na dnešek avizované stanovisko USA. Zpravodajové arabských televizí hodnotí ve svých komentářích současný vývoj jako kroky směrem k ozbrojenému konfliktu.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme