Čekají Polsko předčasné volby?

V Polsku už se otevřeně mluví o politické krizi, jedné z nejhlubších za poslední roky. Způsobila ji především neochota dvou nejsilnějších stran - Práva a spravedlnosti a Občanské platformy - uzavřít po zářijových volbách koalici. Menšinový kabinet premiéra Kazimierze Marcinkiewicze, který je dnes mimochodem na návštěvě v Praze, se ukázal jako nestabilní. Jaké jsou možnosti dalšího vývoje u našich severních sousedů - to zjišťoval varšavský zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz a nová ministryně financí Zyta Gilowska | Foto: AFP

Možnosti jsou tři: koalice Práva a spravedlnosti s levicově populistickou Sebeobranou a lidovci nebo Ligou polských rodin, koalice s liberální Občanskou platformou a předčasné volby. S vedením Občanské platformy měl dnes jednat prezident Lech Kaczyński. Na poslední chvíli ale schůzku zrušil.

"Výroky některých představitelů platformy svědčí o tom, že sledovali cíle, které nejdou dohromady s linií prezidenta," uvedl poněkud kostrbatým jazykem šéf kabinetu Lecha Kaczyńského Andrzej Urbański. Prezidenta urazilo, že politici Občanské platformy označili prezidentský palác za místo hazardních her. Šéf Práva a spravedlnosti, bratr prezidenta Jaroslaw Kaczyński oznámil, že na politiky z platformy vytáhne kompromitující materiály.

"Už 15 nebo 16 let mluvím o tom, co se v Polsku děje, jak někteří lidé bezostyšně rozkrádají stát. Neustále mi říkali, že je moje posedlost. Za nějakou dobu ale uvidíte dokumenty, dokazující, co se v těch letech v Polsku dělo, a je to mimo jiné i vina lidí z platformy," pohrozil Jaroslaw Kaczyński. Tyto metody odsoudil i Svaz demokratické levice, který jako jediná strana v Sejmu nechce vstoupit do vlády Kazimierze Marcinkiewicze.

"Právo a spravedlnost neumí získat pro svou politiku oporu v parlamentu. Používá proto hrozby a vydírání. To je špatná a neefektivní politika. Způsobí, že Polsko bude jen plout po proudu a nebude s rozvíjet," hodnotí situaci Jerzy Szmajdziński ze Svazu demokratické levice.

Po dnešních peripetiích je jasné, že koalice mezi Právem a spravedlností a Občanskou platformou jen tak nevznikne. Zítra mají začít koaliční jednání se Sebeobranou a lidovci. Neúčastní se jich ale šéf Sebeobrany Andrzej Lepper - odletěl totiž do Číny. Do Pekingu ho pozvali na týdenní návštěvu čínští komsomolci.

"Co je to za rozruch. Lepper odjel z Polska a země se tím zhroutí? Neodletěl jsem přece na Měsíc. A když jsem v Polsku, dělají všechno proto, aby překazili koalici s Právem a spravedlností," řekl Lepper polskému rozhlasu v Pekingu. Zdá se, že ani on nebere koalici s Právem a spravedlností příliš vážně.

Podle komentátorů a polských europoslanců by vstup populisty Leppera do vlády silně poškodil pověst Polska v Unii. Část pozorovatelů se proto domnívá, že Jaroslaw Kaczyński prostřednictvím těchto manévrů vede zemi k předčasným volbám, ve kterých by jeho Právo a spravedlnost podle průzkumů mohlo získat až 40 procent hlasů. Připouštějí to i někteří politici Práva a spravedlnosti.

"Stále je velmi pravděpodobné, že najdeme stabilní většinu v parlamentu, i když pravděpodobnost předčasných voleb je čím dál tím větší," uvedl Adam Bielan z vedení Práva a spravedlnosti. Šéf Ligy polských rodin Roman Giertych ale varuje před návratem postkomunistů k moci.

"Pokud bude Právo a spravedlnost takhle pokračovat, vrátí se prezident Aleksander Kwaśniewski a zeptá se: Copak tak měla vypadat čtvrtá republika? Sjednocené levicové strany pak vyhrají předčasné volby," narýsoval budoucnost Roman Giertych. Občanská platforma vidí jako hlavní nebezpečí chaos.

"Dnes už je možné všechno. Vlastně ani nevíme, jestli někdo v Polsku vládne a jakým směrem se ubírá, nevíme jestli už nevládnou jen zákony chaosu," prohlásil Jan Rokita z Občanské platformy.

Polsko má před sebou obtížné období. Pokud do 24. ledna, kdy má parlament projednat státní rozpočet, nevznikne standardní koaliční vláda, půjdou za několik měsíců Poláci znovu k volebním urnám.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme