Celé se to odehrálo v 5 minutách, říká svědek o únosu Češek

O dvou českých turistkách, které unesli ozbrojenci v pákistánské provincii Balúčistán, české úřady stále nemají žádné informace. Černínský palác zřídil krizový štáb, který se bude operativně scházet. Na místo únosu vzdálené více než 500 kilometrů od balúčistánské metropole Kvéty vyrazil pakistánský vyšetřovací tým, žádné zprávy od něj ale zatím nepřišly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unesené Češky

Unesené Češky | Foto: Facebookový profil Hanka a Tonča Domů

"Odjížděli jsme asi v půl čtvrté z íránsko-pákistánských hranic. A asi po dvou hodinách cesty nás zastavili. Mávali na autobus z půlkilometrové vzdálenosti, pět z nich mělo na sobě uniformu, dva byli v civilu,“ popsal Rádiu Svobodná Evropa okamžik zastavení autobusu únosci řidič Manu Chán.

Řidič si podle svých slov myslel, že jsou to policisté nebo vojáci. Jeden z nich měl v ruce vysílačku a začali prohledávat autobus. Pak odebrali samopal stráži, která měla během cesty cizince chránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český velvyslanec v Islamabádu Petr Přibík v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

"Donutili všechny, tedy dvě Češky a stráž, vystoupit z autobusu. Češky seděly na předních sedadlech. Únosci s nimi mluvili anglicky. Průvodčí jim vyndal všechna zavazadla. Únosci je donutili nastoupit do jejich pick-upu. Celé se to odehrálo ve čtyřech, pěti minutách," řekl řidič Manu Chán.

Cestu plánovaly a nechtěly na sebe upozorňovat, říká sestra unesené Češky

Číst článek

To podle bývalého českého velvyslance v Islamabádu Petra Přibíka ale může svědčit o tom, že obě Češky jsou ve skutečnosti zadržené policií.

„Myslím si, že tito policisté posloužili nějakému vyššímu zájmu. Ten může být, že zadržené dívky vzali do vazby proto, že je třeba později postaví před soud. A že řeknou, že se nechovali tak, jak to odpovídá zákonům nebo kmenovým povinnostem v této oblasti,“ domnívá se Přibík.

To, že místní úřady o zadržení mlčí, tak ještě nemusí nic znamenat. „Když jsem byl velvyslancem došlo k tragické nehodě, kdy byli zavražděni dva čeští turisté. Myslím si, že vstupovat do diskuze s místními orgány je úplně zbytečné. Tlak musí vycházet z vrchu,“ říká Přibík. České úřady by se podle něj měly o kauzu zásadně zajímat.

„Tehdejší ministerský předseda Miloš Zeman napsal velice rázný dopis prezidentu Mušarafovi, ke kterému se dalším dopisem připojil i Václav Havel. Žádali, aby se to vyšetřilo. A já jako velvyslanec, ačkoli jsem byl velvyslancem malé země, jsem dostal možnost jednat například s ministerstvem vnitra, které potom projevilo zájem a chtělo vysvětlení přímo na místě. Toho bych nikdy nedosáhl sám nebo ona děvčata, kdyby nebyl zájem státu na prvním místě,“ dodal bývalý velvyslanec.

České úřady jsou ve spojení s rodinami zadržených žen. Přátelé obou dívek vytvořili stránku na sociální síti Facebook, kde chtějí informovat o vývoji ve vyšetřování případu. Doufají také, že medializace napomůže pátrání. Facebookový profil Hanka a Tonča Domů vznikl s vědomím rodin unesených turistek.

Štěpán Macháček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme