Celkem 17 lidí zahynulo při bombovém atentátu v Kábulu

Sebevražedný útočník zabil v Kábulu 13 vojáků Severoatlantické aliance, 3 civilisty a policejního důstojníka. Všech 13 mrtvých vojáků jsou Američané. Potvrdil to mluvčí amerického ministerstva obrany. K nejkrvavějšímu útoku za poslední dekádu se přihlásilo radikální islámské hnutí Taliban.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci odnášejí jednu z obětí sebevražedného útoku v Kábulu

Vojáci odnášejí jednu z obětí sebevražedného útoku v Kábulu | Zdroj: Reuters

Hnutí Taliban popsalo, že 700 kilogramů výbušniny umístilo do vozu, který explodoval v okamžiku, když kolem projížděl konvoj ISAF. Další vozidla začala následně hořet.

Osudovým místem pro účastníky operace mezinárodních sil na podporu bezpečnosti se stala čtvrť Darulaman na západě afghánské metropole. Jde o část Kábulu, ve které jsou národní muzeum, ruiny královského paláce, několik vládních budov a také vojenské základny místních i zahraničních sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti dnešního nejkrvavějšího pozemního útoku na zahraniční vojáky od začátku afghánské války přiblížil Jan Prokeš

Puma vybouchla také v provincii Kunar. Atentátnice se odpálila před úřadem místní vlády. Do úřadu se jí ale nepodařilo proniknout, zabránila jí v tom ochranka.

Podle OSN je v Afghánistánu v současnosti nejvíc nebezpečno od začátku války s Talibanem před deseti roky. Vojenská mise ISAF sice uvádí určitý pokles v počtu útoků ze strany povstalců, do její statistiky jsou ale zahrnuté pouze atentáty s účastí zahraničních vojáků.

Nejkrvavější útok za poslední dekádu

Pozdně ranní útok na vojenský konvoj překonávají v počtu obětí na straně armád mezinárodní koalice už jenom letecké incidenty, například v srpnu sestřelená helikoptéra se sedmnácti příslušníky amerických speciálních sil.

V samotném Kábulu nejsou smrtící atentáty tak běžné jako jihu a západě země díky relativně silné ostraze města. Třeba před dvěma měsíci tam ale vzbouřenci dvacet hodin ostřelovali americkou ambasádu. Tenhle útok nepřežila asi desítka lidí.

Sebevražedný útok v Afghánistánu Kábulu | Foto: Reuters

V září pak přímo v jeho kábulském domě zabil náboženský fanatik afghánského exprezidenta Rabbáního.

Během jednoho roku má odejít z Afghánistánu zhruba 30 tisíc z celkových sto třiceti tisíc zahraničních bojovníků. Podle čerstvé zprávy Pentagonu bude důležité, nakolik se bude dařit likvidovat tábory extremistů v sousedním Pákistánu, kteří destabilizují východ Afghánistánu.

Klíčovou otázkou zůstává také třeba to, jak se bude dařit afghánským představitelům získávat na svou stranu některé dosavadní sympatizanty Talibanu. Zatím se ten dialog s nimi každopádně příliš nedaří.

Vít Pohanka, Jan Prokeš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme