Celou budovu českého a slovenského muzea v USA přesunou o 150m

Každou chvíli začne v americké Iowě přesun českého a slovenského muzea. Stěhovat se budou nejen sbírky, ale dokonce celá budova. A to ne cihlu po cihle, ale pěkně v kuse asi o 150 metrů dále a o 3,5 metru výše, aby se dostala ze záplavové zóny. Přesun se několikrát odkládal kvůli počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg promlouvá ke krajanům v Texasu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Muzeum, které se otevřelo před 15 lety, leží v záplavové zóně. Postihly jej povodně v červnu 2008. A jen několik dní před třetím výročím této události se konečně podaří budovu přestěhovat. Muzeum sice řádění vody přežilo v dobrém stavu, ale od té doby mělo problém s pojišťovnami, které nechtěly pojišťovat sbírky a výstavy. No a také s jinými muzei, které mu odmítaly zapůjčovat předměty. Přesun budovy by tak měl vyřešit celou řadu problémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stěhování čekého a slovenského muzea v americké Iowě mluvil na Rádiu Česko Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Přestěhovat celou 15 let starou budovu vyjde na tři čtvrtě milionu dolarů. Zbourat ji a postavit novou by ale stálo miliony dva.

Nejsou to zanedbatelné peníze, zvlášť pro město, které se stále vypořádává s následky těch ničivých povodní, po kterých přišla ještě navíc ekonomická krize. Řada podnikatelů a obchodů zkrachovala. Některé budovy ještě nebyly sanovány. Místo oken tam jsou často vidět jen zabedněné otvory.

Budova váží přes 1700 tun i s výztuží, aby se při přesunu nezkroutila. S více než 1500 čtverečními metry jde o největší muzeum jaké se kdy kvůli bezpečnosti takto stěhovalo.

Stěhování se připravuje už dlouho. Dělníci museli budovu vyzdvihnout obřími hevery, podepřít a tak. Pak pod ní nasunuli celou řadu podvozků. a z nosníků vytvořili plošinu, na které budova teď sedí.

Původně se měla budova stěhovat už v dubnu, ale kvůli dešti a blátu to nebylo možné. Teď tedy městečko Cedar Rapids čeká několik dní slunečného počasí a tak dojde k přesunu budovy. Ten by měl trvat asi dva dny. Ale pak spuštění na nové základy a ukotvení zabere ještě několik týdnů.

Podle internetových stránek muzea se akreditovala celá řada amerických i českých či slovenských novinářů. Některá média by měla mít z místa i živé zpravodajství dostupné na internetu. A také přímo na stránkách muzea jsou k dispozici záběry z webkamer.

Nicméně počítá se i s obrovským zájmem místních a turistů. Do města by se mělo sjet několik tisíc lidí. A místní podnikatelé se těší, že takováto atrakce jim alespoň zčásti pomůže nahradit zisky, o které přišli po povodních.

Ve městě to bude vypadat jako o pouti, už jsou napečené koláče a další tradiční česká jídla. Úřady uzavřely okolí muzea pro automobilovou dopravu, takže diváci si budou moci show vychutnat v klidu a pohodlí.

Ondřej Bouda, pir, Rádio Česko, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme