Celý Irák je o potenciálu a příležitostech, říká český velvyslanec

Do odchodu amerických vojáků z Iráku zbývá už jen několik dnů. Při této příležitosti má dnes prezident Barack Obama vystoupit s projevem na základně Fort Bragg v Severní Karolíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád

Bagdád | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Obama se včera v Bílém domě setkal s iráckým premiérem Núrím Málikím. Po schůzce mluvil o nové kapitole v irácko-amerických vztazích, vztazích dvou suverénních zemí.

„Z Iráku během několika dnů odejdou poslední američtí vojáci – se ctí a hlavou vztyčenou. Válka v Iráku po téměř devíti letech skončí,“ prohlásil americký prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Bagdádu Jozef Brabec byl hostem Světa o jedné

Jak ve Světě o jedné řekl český velvyslanec v Bagdádu Jozef Brabec, bezpečnostní situace v zemi se sice o něco zlepšila, i tak ale zůstává velkým problémem. Zatímco v roce 2006 docházelo přibližně k dvěma tisícům incidentů týdně, teď je to kolem dvou set incidentů za týden. Poslední statistika z listopadu uvádí 187 zabitých Iráčanů.

Irácký premiér Málikí ve Washingtonu vyzval americké podnikatele, aby investovali v Iráku, a pomohli mu tak s poválečnou obnovou. Podle velvyslance Brabce jsou v Iráku šance i pro české firmy a některé z nich už je dokázaly využít.

Složité investiční prostředí

„Investiční prostředí v Iráku je velmi složité, nejenom z bezpečnostních důvodů, ale i kvůli transparentnosti, korupci, vládě zákona. Ale nicméně i z těch zahraničních společností tady přímé investice dělají jenom velké korporace, především do ropného průmyslu.“

„České firmy se mají šanci na tom podílet jako subdodavatelé. Máme šanci v některých odvětvích jako v energetice, vodním hospodářství, nějaké infrastruktuře, ve zdravotnictví. Ale pro naše firmy je asi nejdůležitější bezpečnostní situace, protože nemají tolik peněz, aby si mohly bezpečnost zaplatit,“ poznamenal velvyslanec.

Některé české firmy jsou podle něj jako subdodavatelé úspěšné při rekonstrukci rafinérií v Iráku, která představuje poměrně velké zakázky. „Některé firmy jsou úspěšné v Kurdistánu, kde je situace zatím úplně jiná. A pokud budeme chtít do energetiky, kde je velké pole působnosti, tak tam skutečně náklady na bezpečnost představují významnou část projektů.“

Velvyslanec Brabec také podotkl, že Česká republika má z minulosti v Iráku stále ještě jméno. „Postavili jsme tady 60 procent rafinérských kapacit v 70. a 80. letech, ale bohužel struktura našeho průmyslu se mezitím změnila,“ konstatoval český velvyslanec, podle něhož má irácká ekonomika obrovský potenciál.

„Celý Irák je vlastně o potenciálu a příležitostech, ale k jejich realizaci je nutná infrastruktura a větší předvídatelnost vývoje,“ uzavřel velvyslanec Jozef Brabec.

Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme