Cena PEN klubu pro Charlie Hebdo rozdělila literáty

Francouzský časopis Charlie Hebdo dostal cenu Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova. Na satirický týdeník v lednu zaútočili islamisté a zabili většinu členů redakce. Někteří spisovatelé se s ale s oceněním časopisu neztotožňují a protestují proti tomu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Časopis Charlie Hebdo získal dostal cenu PEN klubu za boj za svobodu slova. Udílení cen v New Yorku provázela přísná bezpečnostní opatření | Zdroj: Reuters

Řada literátů si myslí, že redakce časopisu Charlie Hebdo není tolerantní k odlišným kulturním skupinám. Šest významných autorů se z tohoto důvodu odmítlo slavnostního předávání cen PEN klubu zúčastnit. Dalších 200 spisovatelů napsalo protestní dopis.

I přesto se ale šéfredaktor Charlie Hebdo Gerad Biard dočkal na slavnostním večeru v Newyorském muzeu velkých ovací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní PEN klub ocenil Charlie Hebdo za odvahu v boji za svobodu slova, někteří spisovatelé to ale kritizují. Detaily zjišťovala Pavlína Nečásková

„Naprosto rozumím tomu, že věřící mohou být zaskočeni karikaturami Mohameda, Ježíše, Mojžíše nebo papeže. Ale každý občan se musí naučit, že některé nápady, slova nebo obrázky mohou být šokující. Být šokován, i to je součástí demokratické debaty, být zastřelen ale rozhodně ne,“ prohlásil Biard.

Samotný PEN klub ocenění pro Charlie Hebdo zdůvodnil tak, že redakce se nikdy nenechala zastrašit a dál bojovala za svobodu slova, což je jedna z hlavních priorit mezinárodního literárního sdružení.

Časopis řeší přerozdělení vydělaných milionů

Samotná redakce Charlie Hebdo se v tuto chvíli potýká s problémem ohledně mocenské struktury magazínu.

Časopis vydělal v posledních měsících miliony eur. Jeho dřívější náklad 60 tisíc kusů se po lednovém atentátu zásadně zvýšil. Čísla, které vyšlo hned týden po tragických událostech, se prodalo po celém světě sedm milionů.

Členové redakce se teď nemůžou dohodnout na tom, jaký má mít kdo z těchto zisků podíl. Navrhují třeba, aby se všichni zaměstnanci stali rovnoprávnými vlastníky.

To ale odporuje původní struktuře redakce - podíl se rozděloval mezi tři lidi - 40 procent teď připadá rodině zavražděného vydavatele, dalších 40 procent patří jednomu z karikaturistů a dvacet procent manažerovi časopisu.

Pavlína Nečásková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme