Kartel OPEC a jeho spojenci od srpna zmírní redukci těžby ropy. Omezování produkce má zvýšit cenu

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci od srpna zmírní dohodnuté snížení těžby ropy, protože světová ekonomika začíná pomalu oživovat z útlumu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OPEC+ se omezováním dodávek ropy na trh snaží podpořit její ceny (ilustrační foto). | Foto: Jessica Lutz | Zdroj: Reuters

Skupina OPEC+, která zahrnuje ropný kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, od května snížila těžbu o 9,7 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba deseti procentům globálních dodávek ropy. Od srpna do prosince by již měl ale dohodnutý rozsah snížení těžby činit pouze 7,7 milionu barelů denně, píše Reuters.

OPEC+ se dohodl na rekordním snížení těžby ropy do konce července. Cílem je dosáhnout vyšších cen

Číst článek

Princ Abdalazíz nicméně upozornil, že ve skutečnosti bude těžba o něco nižší, protože někteří účastníci dohody budou kompenzovat svou nadprodukci z předchozích měsíců. Podle dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters, by měl v srpnu a září skutečný rozsah snížení těžby činit zhruba 8,54 milionu barelů denně.

OPEC+ se omezováním dodávek ropy na trh snaží podpořit její ceny. Ty se již v důsledku těžebních restrikcí a postupného uvolňování opatření proti šíření koronaviru vrátily nad 40 dolarů za barel poté, co se v dubnu propadly pod 16 dolarů za barel, tedy na nejnižší úroveň za 21 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme