Centrála systému Galileo bude v Praze

Praha bude sídlem Evropského úřadu pro dohled nad satelitním navigačním systémem Galileo. Rozhodla o tom mezivládní konference ministrů průmyslu v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

navigační systém Galileo

navigační systém Galileo | Foto: Evropská kosmická agentura

Bude to Praha a ne nizozemský Noordwijk, kde bude sídlit administrativní centrum řízení Evropského satelitního navigačního systému Galileo. Rozhodli o tom unijní ministři na mezivládní konferenci v Bruselu. Systém za 3,5 miliardy eur je zatím nejdražším společným projektem Evropské unie.

V Praze v budově bývalé České konsolidační agentury bude centrála například pro vydávání akreditací poskytovatelům služeb využívajících Galilea. Podle ministra průmyslu Martina Kocourka je to pro Česko otázka prestiže, ale i nových příležitostí:

„Sídlo agentury podtrhuje image České republiky jako země s dlouholetou průmyslovou a vědecko výzkumnou tradicí a doufáme, že budeme též respektovaným partnerem v oblasti kosmonautiky do budoucna.“

Plně má systém začít fungovat v roce 2014. Zaměstnanci evropské agentury dočasně sídlící v Bruselu se začnou do Prahy stěhovat pravděpodobně příští rok v létě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O umístění administrativní centrály Evropské navigačního systému Galileo do Prahy mluvil v Ozvěnách dne redaktor Pavel Novák

„To je hlavně příležitost, kterou Česká republika a český průmysl v této oblasti získává, a bude záležet konkrétních projektech, které budeme schopni využít pro český průmysl. Je to ohromná příležitost a ta hodnota může být potom v přínosu pro pro český průmysl v miliardách korun,“ uvedl ministr Kocourek.

Systém Galileo bude odpovědí Evropské unie na americký systém GPS a ruský Glonas. Systém bude stát tři a půl miliardy eur. První služby by měl začít poskytovat v roce 2014.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme