Centrální Polsko ohrožují protržené protipovodňové hráze

Rozvodněná Visla ohrožuje obyvatele centrálního Polska. Nejdramatičtější je situace kolem města Plock, odkud záchranáři evakuovali několik tisíc lidí. Ve Varšavě voda přerušila důležitou dopravní tepnu a v polském hlavním městě se tvoří několikakilometrové zácpy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň v polském Skotzowě | Foto: AFP

Pyrotechnici kontrolovaně vyhazovali do povětří části protipovodňových valů podél Visly v okolí Plocku. Chtěli tím ulevit hrázi u Wloclavku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálním dění v Polsku mluvil na Rádiu Česko redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu Radiožurnálu Martin Dorazín.

Řeka ale nakonec protrhla ochranné hráze a zalila osmnáct z pětadvaceti okolních obcí. Poničenou protipovodňovou hráz asi sto kilometrů od Varšavy se pokusí opravit vojáci z vrtulníků za pomoci betonových desek.

Z míst pod valy záchranáři evakuovali čtyři tisíce lidí, nebezpečí je ale stále značné.

„Průrvou odtéká asi dvě stě krychlových metrů vody za vteřinu, což je sice silný proud, ale pořád je to málo v porovnání s přitékající vodou . Je jí kolem osmi set metrů za vteřinu. Musíme proto provést ještě šest dalších odstřelů,“ řekl televizi TVN24 mazoviecký vojvoda Jacek Kozlowski.

Podle mluvčího polských hasičů Pawla Frontczaka jsou záplavy na Visle a Odře nejhorší za posledních téměř 130 let. Při povodních už zemřelo 15 lidí.

Martin Dorazín, Lenka Rafaelová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme