Centrem světové politiky se stal Petrohrad

V Petrohradu byl summit Evropská unie - Rusko. Účastnili se ho ruský prezident Vladimir Putin a vedoucí představitelé patnáctky i deseti budoucích členských zemí EU. Českou republiku zastupoval prezident Václav Klaus. Petrohradský summit byl první velkou evropskou schůzkou od války v Iráku. Odpoledne se k účastníkům přidal také americký prezident George Bush.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Putin a G. Schröder v Jantarové komnatě

V. Putin a G. Schröder v Jantarové komnatě | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Petrohradu dodává zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán, hlavními tématy byly rozvoj spolupráce s unií po vstupu nových členů, vízový a pohraniční režim s Ruskem po rozšíření EU. Společně s německým kancléřem Schrödrem ruský prezident otevřel obnovenou Jantarovou komnatu.

Rusko se ve vystoupení prezidenta snažilo ukázat usměvavou a přívětivou tvář, konstatoval český prezident Václav Klaus. Ve svém vystoupení zdůraznil, že rozšíření unie není hrozbou pro Rusko ani krokem namířeným proti zájmům Moskvy. Klaus se pro české novináře vyjádřil i okolnostm demise ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Podrobněji zde.

Prezident Václav Klaus se také v Petrohradu krátce setkal se svým americkým protějškem Georgem Bushem.

Evropská unie v Petrohradu ocenila kroky Ruska k nalezení politického řešení války v Čečensku a odsoudila násilí v separatistické republice, ale nezmínila obvinění z brutality ruských vojáků vůči čečenským civilistům. "Potvrdili jsme, že máme cíl, který nás spojuje: vybudování skutečně sjednocené Evropy," upozornil ruský prezident a požadoval rychlejší zrušení vízového režimu.

Bush se večer v Petrodvorcích mluvil s ruským protějškem Putinem a dalšími lídry. Hlavní jednání s ruským hostitelem ho čeká v neděli. Ještě v Polsku před odletem do Petrohradu Bush vyjádřil naději, že jeho nadcházející osobní setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem umožní navázání strategického dialogu mezi oběma zeměmi. Svěřil se s tím v rozhovoru pro televizi Rossija.

"Myslím, že nejdůležitější věc, která vzejde ze schůzky s Putinem bude ta, že svět uvidí, že máme navzdory neshodám kolem Iráku vůli pokračovat ve spolupráci pro dobro našich zemí i pro mír na celém světě," řekl americký prezident.

"Dojde jistě k navázání strategického dialogu, nejen mezi Vladimirem a mnou, ale i mezi našimi vládami a agenturami, a to takovým způsobem, že ruský lid i Američané poznají, že pracujeme ve shodě na společných perspektivách," dodal.

Po nedělním setjání s Putinem odletí Bush do francouzského města Evian, aby se zde zapojil do jednání vrcholné schůzky představitelů skupiny G8 sdružující sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko.

Milan Kopp, Petr Voldán, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme