Centrem světové politiky se stal Petrohrad

V Petrohradu byl summit Evropská unie - Rusko. Účastnili se ho ruský prezident Vladimir Putin a vedoucí představitelé patnáctky i deseti budoucích členských zemí EU. Českou republiku zastupoval prezident Václav Klaus. Petrohradský summit byl první velkou evropskou schůzkou od války v Iráku. Odpoledne se k účastníkům přidal také americký prezident George Bush.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Putin a G. Schröder v Jantarové komnatě | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Petrohradu dodává zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán, hlavními tématy byly rozvoj spolupráce s unií po vstupu nových členů, vízový a pohraniční režim s Ruskem po rozšíření EU. Společně s německým kancléřem Schrödrem ruský prezident otevřel obnovenou Jantarovou komnatu.

Rusko se ve vystoupení prezidenta snažilo ukázat usměvavou a přívětivou tvář, konstatoval český prezident Václav Klaus. Ve svém vystoupení zdůraznil, že rozšíření unie není hrozbou pro Rusko ani krokem namířeným proti zájmům Moskvy. Klaus se pro české novináře vyjádřil i okolnostm demise ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Podrobněji zde.

Prezident Václav Klaus se také v Petrohradu krátce setkal se svým americkým protějškem Georgem Bushem.

Evropská unie v Petrohradu ocenila kroky Ruska k nalezení politického řešení války v Čečensku a odsoudila násilí v separatistické republice, ale nezmínila obvinění z brutality ruských vojáků vůči čečenským civilistům. "Potvrdili jsme, že máme cíl, který nás spojuje: vybudování skutečně sjednocené Evropy," upozornil ruský prezident a požadoval rychlejší zrušení vízového režimu.

Bush se večer v Petrodvorcích mluvil s ruským protějškem Putinem a dalšími lídry. Hlavní jednání s ruským hostitelem ho čeká v neděli. Ještě v Polsku před odletem do Petrohradu Bush vyjádřil naději, že jeho nadcházející osobní setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem umožní navázání strategického dialogu mezi oběma zeměmi. Svěřil se s tím v rozhovoru pro televizi Rossija.

"Myslím, že nejdůležitější věc, která vzejde ze schůzky s Putinem bude ta, že svět uvidí, že máme navzdory neshodám kolem Iráku vůli pokračovat ve spolupráci pro dobro našich zemí i pro mír na celém světě," řekl americký prezident.

"Dojde jistě k navázání strategického dialogu, nejen mezi Vladimirem a mnou, ale i mezi našimi vládami a agenturami, a to takovým způsobem, že ruský lid i Američané poznají, že pracujeme ve shodě na společných perspektivách," dodal.

Po nedělním setjání s Putinem odletí Bush do francouzského města Evian, aby se zde zapojil do jednání vrcholné schůzky představitelů skupiny G8 sdružující sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko.

Milan Kopp, Petr Voldán, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme