Cenu Homo Homini společnosti Člověk v tísni převezme organizace syrských lékařů

Společnost Člověk v tísni udělí letošní cenu Homo Homini podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků, známé pod názvem ‚Doctors Coordinate of Damascus‘. Syrští lékaři a zdravotníci z této organizace pomáhají civilistům zraněným při represích syrského režimu. Riskují přitom životy. Asadovy jednotky pročesávají nemocnice a pátrají po zraněných demonstrantech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raněný muž v syrském Homsu

Raněný muž v syrském Homsu | Zdroj: Reuters

Na videu, které tato skupina zdravotníků natočila, vypovídá zadržený vojenský velitel Assadovy armády o tom, že se v nemocnicích běžně zabíjejí zranění protestující.

„Zranění, kteří se dostali do nemocnice Al-Raštan, byli zabiti. Do žil jim píchli smrtící jed a pak je poslali zpátky k rodinám,“ popisuje praktiky velitel syrské armády.

Od vypuknutí nepokojů v Sýrii zemřelo pět až sedm tisíc lidí, zraněných je mnohonásobně víc. Zavražděn byl i zakladatel sítě doktor Ibrahim Othman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko Marek Svoboda, ředitel lidskoprávního oddělení společnosti Člověk v tísni

„Práce Doctors Coordinate of Damascus je nesmírně důležitá. V Sýrii v podstatě probíhá něco, co už je poměrně blízko otevřené občanské válce. Vládní jednotky používají dělostřelectvo v civilních částech měst. Je to situace, za které je hrozně moc raněných a nemá je kdo ošetřovat. A i v nemocnicích zraněným demonstrantům hrozí zatčení i smrt,“ říká Marek Svoboda, ředitel lidskoprávního oddělení společnosti Člověk v tísni.

„Znamená to, že doktoři, a těch doktorských sítí je více, dělají nesmírně odvážnou a potřebnou práci. S minimem vybavení v bezprostředním ohrožení vlastního života ošetřují lidi po různých polních nemocnicích nebo na ulici,“ pokračuje Svoboda.

Ocenění osobně převezme jeden z koordinátorů syrských lékařů na zahájení mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět 6. března.

Dana Votýpková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme