Cenu Václava Havla za lidská práva získal vězněný turecký soudce. Ankara protestuje

Cenu Václava Havla za mimořádný počin při v boji za lidská práva letos získal turecký právník a soudce Murat Arslan. Jeho jméno v pondělí slavnostně oznámili na půdě Rady Evropy ve Štrasburku. Na výběru oceněných se podílí i Knihovna Václava Havla a Nadace Charty 77.

Štrasburk (Aktualizováno: 18:07 9. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Wikimedia Commons

Cenu si Arslan osobně převzít nemohl, od roku 2016 je totiž ve vazbě. Turecké úřady ho zatkly kvůli údajnému napojení na hnutí Fethulláha Gülena. 

Muslimského duchovního podezírá turecká vláda z organizace loňského nezdařeného puče. Od loňského července turecké úřady zadržely desetitisíce lidí, Arslan při tom veřejně upozorňoval na právo na spravedlivý proces. 

Arslan poslal z vězení alespoň vzkaz, ve kterém Turecko vykreslil jako zemi bez práva, kde jeho obhájci končí za mřížemi. Ani jejich věznění a potlačování svobody slova je ale podle pátého držitele Havlovy ceny neumlčí. Ocenění věnoval všem, kteří skončili kvůli tomuto boji stejně on ve vězení.

Ankara si už předem na Arslanovu nominaci stěžovala a varovala, že jeho vyznamenání naruší vztahy mezi Radou Evropy a Tureckem. „Byl bych rád, kdyby to neznamenalo kontroverzi s Tureckem, protože Turecko je důležitý člen Rady Evropy,“ komentoval to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Česká republika právě teď Radě Evropy předsedá.

Při příležitosti Arslanova ocenění uspořádá pražská knihovna Václava Havla konferenci nazvanou „Jakou cenu jsme ochotni platit za lidská práva?“. Arslana na ní zastoupí prezident mezinárodní unie soudců Christopher Régnard.

elb, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme