Cenu Václava Havla získala ve Štrasburku Ludmila Alexejevová

Mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva získala dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ludmila Alexejevová. Dostala ji dnes ve Štrasburku před zasedáním Valného shromáždění Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová

Na Festival svobody přišla i obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ludmila Alexejevová je v současnosti nejznámější ruskou obránkyní lidských práv. Letos oslavila 88. narozeniny. V červnu Českému rozhlasu řekla, jakým způsobem ona a její kolegové postupují.

„Obránci práv nemohou nespolupracovat s mocí. Politická opozice se proti moci vymezuje a nechce s ní spolupracovat, my tak postupovat nemůžeme. My vlastně nespolupracujeme, ale komunikujeme s mocí,“ vysvětlila Alexejevová.

ROZHOVOR: Rusové se jednou proberou a zjistí, jaké zločiny na Ukrajině napáchali, říká Ludmila Alexejevová

Číst článek

V mládí Alexejevová opustila slibnou akademickou kariéru a připojila se k sovětskému disidentskému hnutí. V 70. letech byla nucena emigrovat do USA, po roce 1989 se vrátila do Ruska.

V roce 1996 se stala předsedkyní obnoveného Moskevského helsinského výboru. V roce 2009 jí byla společně s dalšími představiteli hnutí Memorial udělena Sacharovova cena za svobodu myšlení.

„Ludmila Alexejevová inspirovala mnoho generací aktivistů v Rusku i v zahraničí, aby se oddali bitvě o spravedlnost,“ uvedla předsedkyně Parlamentního shromáždění Rady Evropy Anne Brasseurová.

Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. S cenou se váže odměna 60 tisíc eur (asi 1,6 milionu korun).

Jitka Malá, ČTK, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme