Ceny benzinu kříží mnoha Američanům plány na dovolenou

Prázdniny už jsou v plném proudu nejenom u nás, ale i v zámoří. Američané teď ale nejvíc za poslední desetiletí zvažují, jak daleko jet nebo letět. Důvod je jasný: raketově rostoucí ceny benzinu. Projevuje se to u čerpacích stanic, ale i na cenách letenek. Reportáž o tom připravil zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pláž na Floridě | Foto: Miroslav Konvalina

Krize v Iráku, krize kolem Íránu, krize kolem Severní Koreje - krize, které ženou nahoru ceny ropy tak, že to už citelně zasahuje i bohatou Ameriku. Jen společnosti Delta a Northwest Airlines ruší na 1000 letů denně. Kvůli cenám paliva rostou i ceny letenek, a mnoho Američanů už si to nemůže dovolit. Mezi prvními jsou na řadě studenti, kteří většinou mají vysoké školy daleko od domova.

"Cestuji letadlem osmkrát až devětkrát do roka. Studuji tady ve Washingtonu, ale bydlím v Montaně. Domů musím. Autem už to stojí stejně, jako když letím sama letadlem. Vyplatí se to, jen když je plné auto, ale trvá to tři až pět dní," říká mi Suzan z Montany.

Studenti teď mají prázdniny, ale pokud jde o ceny cestování a všeho, co s tím souvisí, vyhlídky na další rok je dost znepokojují. Na letišti ve Washingtonu mi to potvrdil třeba Alvin z New Jersey: "Pokud jde o to rychle se někam dostat, když letíš, nemá to konkurenci. Pracuji při škole, a tak má pro mě čas velký význam, proto cestuji domů a jinde po Americe letadlem. Jestli ale cena letenek ještě stoupne, nebudu si to moct dovolit, a to bude frustrující."

Deník USA Today zveřejnil statistiku, podle které čtvrtina Američanů ruší své plány na dovolenou nebo ji ani neplánuje, protože si to prostě nemůžou dovolit. Rozdíly mezi lidmi se zvětšují. I v této situaci třeba paradoxně roste v Americe a Kanadě prodej luxusních velkých obytných automobilů pro dovolenou.

Rozhodující teď bude postoj střední třídy. Pro tu je typický třeba newyorský policista Jerry Maniscalco: "Když jedeš na dovolenou, pořád ještě cestuješ, používáš auto. Takovou dovolenou mám rád a nenechám si ji sebrat. Nebudeš přece sedět doma, protože jsou ceny benzinu vysoké.

Zatím to šlo, ale průměrné ceny benzinu u amerických stanic se už na pár centů blíží k psychologické hranici 3 dolarů za galon. To je pravda asi 17,50 českých korun za litr, ale Američané musejí cestovat na delší vzdálenosti a pro dlouhé cesty mají větší auta s vyšší spotřebou. A ve velkých městech už dávno padla i psychologické hranice. Jen tady ve Washingtonu už se kupuje benzin za víc než 3,5 dolaru za galon.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme